Nem lesz magyar sajátosság a mobiltelefon-használat iskolai korlátozása
A 2024-25-ös tanévtől szigorúbb szabályok lépnek életbe a romániai oktatási intézményekben a mobiltelefon-használat és a tanórai viselkedés terén.
Románia Oktatási Minisztériuma új rendeletet adott ki, amely jelentősen módosítja a diákok jogait és kötelezettségeit az iskolákban. A hétfőn közzétett szabályozás szerint a következő tanévtől kezdve szigorúan korlátozzák az elektronikus kommunikációs eszközök, különösen a mobiltelefonok használatát az oktatási intézményekben.
A rendelet értelmében a tanulók továbbra is magukkal vihetik mobiltelefonjaikat az iskolába, azonban azokat egy erre a célra kialakított, biztonságos tárolóban kell elhelyezniük az osztálytermekben. A tárolókhoz kizárólag az osztályfőnök, az igazgató, vagy távollétükben az ügyeletes tanár férhet hozzá.
A szabályok megszegése esetén a pedagógusok jogosultak ideiglenesen elkobozni a készüléket. Fontos változás, hogy a telefont a tanítási nap végén nem a diáknak, hanem közvetlenül a szülőknek vagy a hivatalos gyámnak kell visszaszolgáltatni.
Az új rendelet nemcsak a mobilhasználatot szabályozza, hanem a tanórai magatartást is, ugyanis lehetővé teszi a pedagógusok számára, hogy eltávolítsák az óráról azokat a diákokat, akik viselkedésükkel zavarják az oktatást. Az így kiküldött tanulókat nem jegyzik be hiányzónak, viszont egy külön erre a célra kialakított, kamerával megfigyelt helyiségbe kell menniük, ahol felügyelet mellett kiegészítő feladatokat kell elvégezniük.
Az Edupedu oktatási szakportál beszámolója szerint minden iskolának ki kell jelölnie egy termet erre a célra, amit a portál „iskolai fogdának” nevezett.
A mobiltelefon-használat korlátozása nem teljesen új intézkedés Romániában, a közoktatási törvény ugyanis már korábban is tiltotta a mobil eszközök tanórai használatát, azonban a mostani rendelet pontosítja a szabályokat és meghatározza a következményeket is.
Szeptember 1-től a magyar iskolákban is korlátozhatják a mobiltelefon-használatot, erről bővebben itt írtunk.