Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem csak a koronavírus elleni oltási kampány okoz gondokat Afganisztánban

Afganisztánban gyermekek millióit akarják beoltani gyermekbénulás ellen, miután a járvány megtorpantotta a kampányt. Azonban három orvos meggyilkolása mutatja meg mennyire súlyos veszélyekkel néznek szembe azok, akik erre vállalkoznak.

...svg content...Gyermekbénulás elleni szert cseppentenek egy gyerek szájába egy betegségmegelőző kampány keretében az afganisztáni Kandahárban 2019. április 1-jén. Afganisztánban és Pakisztánban a gyermekbénulás népbetegségnek számít. MTI/EPA/Muhammad Szadik
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Három, gyermekbénulás elleni oltásokkal házaló nővért lőttek le két külön támadásban a kelet-afganisztáni Dzsalálábád városában. Tíz éve nem fordult elő hasonló, a szomszédos Pakisztánban annál inkább, ott az oltási személyzet és az őket kísérő biztonságiak közül legalább 70 embert öltek meg, mióta 2011-ben elindult a kampány.

Ez a két ország maradt csak a világon, ahol a gyermekbénulás ma is népbetegség, mindkét helyen egyre több és több eset van, Afganisztánban tavaly 56 új beteget diagnosztizáltak, 2011 óta a legtöbbet, írja a Washington Post.

Pakisztánban azóta nem bíznak az emberek a vakcinákban, hogy az Egyesült Államok áloltások beadásával próbálta kideríteni az Al-Kaida egykori vezetőjének, Oszama bin Ladennek a hollétét.

A vallási vezetők csak öntik az olajat a tűzre azzal, hogy azt terjesztik, a Nyugat a gyermekbénulás elleni vakcinákkal valójában sterilizálni akarja a muszlim gyerekeket.

Afganisztánban sem bízik mindenki a dologban, de ez ritkán fordult erőszakba. A gyilkosságok inkább az elmúlt év káoszára mutatnak rá: egyre több a célzott gyilkosság ismert figurák ellen, melyek közül sokat az Iszlám Állam vállalt magára, sokakat azonban senki – ahogy a három ápoló lelövését sem.

Ez csak súlyosbítja a járványhelyzetet az országban, ahol folyamatosan osztanak gyermekbénulás elleni oltást a gyerekeknek, elsősorban női dolgozók. Tavaly azonban a koronavírus miatti lezárások négy oltási kört is elhalasztottak a tervezett hatból.

A hatóságok szerint így most közel tízmillió gyermeknek kellene az oltást beadni, ezek közül legalább hárommillióan a tálibok által ellenőrzött területeken élnek. 2021-ben egy oltási kört már elvégeztek, a második pedig március 29-én indult és a gyilkosságok ellenére sem állt meg. Az Egészségügyi Minisztérium szóvivője szerint négy nap alatt sikerült hatmilliónál is több gyereknek beadni az oltóanyagot.

Az országban azonban, ahol a NATO bombái rengeteg pusztítást végeztek az elmúlt évtizedekben, emiatt sokan hiszik azt, hogy az oltások csupán valami nyugati trükk és nem engedik a munkásokat a gyermekek közelébe.

A gyermekbénulás hatásait a Vöröskereszt afganisztáni ortopédiai programján keresztül lehet nyomon követni, mely főleg az aknák és bombák miatt sérültek számára szállít művégtagokat, de minden mozgásszervi betegséggel foglalkoznak, így a polióval is: 2020-ban ötezer beteg vett részt valamilyen kezelésükön.

Merjan Rasekh, az afgán Egészségügyi Minisztérium gyermekbénulás elleni programjának ismertetéséért felelős vezetője a Washington Postnak elmondta, a három munkatárs meggyilkolása „fájdalmas” volt: „Ha ez a trend folytatódik, annak mindenképpen negatív hatása lesz az egészségügyi dolgozóinkra.”

Azonban a kampány élvonalában dolgozó fiatal nők szerint muszáj folytatni az oltást. A 22 éves Shabana Maani szerint:

„Ha félünk és emiatt nem végezzük el a munkánkat, a gyermekeink és mi is nagy problémákba fogunk ütközni.”