Nem biztos, hogy a melegebb időjárás csökkenteni fogja a koronavírus terjedését
Az Egyesült Államokban működő National Academies of Sciences nonprofit szervezet Fehér Háznak címzett levelében arra figyelmeztetett, hogy a nyári magasabb hőmérsékletek nem feltétlenül állítják majd meg a COVID-19 burjánzását.
Korábban arról lehetett hallani, hogy egyes tudósok bizakodóak voltak a nyár érkeztével, mert úgy gondolták, a koronavírust a megváltozott időjárási körülmények visszaszoríthatják. Egy március 10-én közzétett kínai jelentés szerint a COVID-19 terjedésében ugyanis közrejátszhat a környezeti tényezők alakulása.
Az amerikai szakemberek legújabb kutatásai szerint azonban a hőmérséklet és a páratartalom egyelőre úgy tűnik, hatástalan lehet a kórokozóval szemben, így a korábbi feltételezéseket érdemes óvatossággal értelmeznünk.
„A korábbi vizsgálatokat laboratóriumokban folytatták, a természetben azonban más tényezők is befolyásolhatják a COVID-19 fertőzés effektivitását, így a való világban történő reakciója a környezeti változásokra szintén eltérő lehet”, tették hozzá a kutatók.
A tudósok rámutattak arra is, hogy a COVID-19 vírushoz hasonló, akut légzési problémákat kiváltó SARS és MERS fertőzéseknél sem tapasztalták a szezonalitást. Ez azt jelenti, hogy a járványok évszakoktól függetlenül bármikor kitörhetnek.
„Ausztráliában és Iránban jelenleg nyár van, a koronavírus ennek ellenére nagyon gyorsan terjed. Ebből is láthatjuk, hogy nem csökkent a terjedés mértéke magas páratartalom és hőmérséklet mellett sem”, zárták gondolataikat a szakemberek.
A koronavírus több mint 2 millió embert fertőzött meg, ebből 154 ezren vesztették életüket, a pandémia kritikus időszaka pedig még csak most fog következni.
Közben egyesek már készülnek a következő járványra: