Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Országos korlátozásokat vezet be a Nébih a száj- és körömfájás miatt

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal március 30-tól szigorú állategészségügyi intézkedéseket rendel el a száj- és körömfájás terjedésének megfékezésére.

Országos korlátozásokat vezet be a Nébih a száj- és körömfájás miattFotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) látogatása a ragadós száj-és körömfájás (RSzKF) betegséggel érintett kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen 2025. március 10-én. Balról Nagy István agrárminiszter. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Belföld

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

Az országos főállatorvos átfogó korlátozó intézkedéseket léptet életbe március végétől a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány terjedésének megakadályozására, melynek keretében országszerte betiltják a fogékony állatfajok vásárainak és kiállításainak szervezését.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által kiadott rendelkezések értelmében valamennyi korlátozás alá vont területre tilos a betegségre fogékony állatok be- és kiszállítása, különös tekintettel a nemzetközi forgalomra.

A szlovákiai és magyarországi járványkitörések környezetében kialakított védő- és megfigyelési körzetekben április 7-ig kötelező az érintett állatállomány zárt tartása, ami teljes legeltetési és kifutóhasználati tilalmat jelent. Az állatok levágása kizárólag a hatóságilag kijelölt vágóhidakon történhet, az innen származó friss hús pedig szigorú szállítási korlátozások alá esik, nemzetközi kereskedelme nem engedélyezett.

A további korlátozás alá eső területek – köztük Győr-Moson-Sopron vármegye jelentős része, valamint Komárom-Esztergom vármegye három járása – esetében április 9-ig szintén életbe lép a legeltetési tilalom. Ezekben a térségekben az állatok technológiai célú mozgatása ugyan megengedett, azonban kiszállításuk kizárólag azonnali vágás céljából, meghatározott magyar vágóhidakra történhet.

A hatóság szakemberei külön felhívják a figyelmet a széllel terjedő vírus jelentette kockázatokra, amely jelenleg a fertőzés továbbterjedésének legvalószínűbb módja. Bár létezik vakcina a betegség ellen, ennek alkalmazása csak korlátozottan lehetséges, mivel a beoltott állatokat később le kell ölni a mentesség visszaszerzése érdekében.