NAÜ: egy új reaktor lépett működésbe Észak-Koreában
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség nagyobb reaktorból származó vízkibocsátásra figyelt fel, ami arra utal, hogy egy új reaktor lépett működésbe.
A CNA értesülései szerint az ENSZ nukleáris megfigyelő szerve csütörtökön figyelmeztetett, észlelték, hogy az észak-koreai Jongbjoni nukleáris komplexumban egy új reaktor működik. A NAÜ közlése szerint felfigyeltek arra, hogy egy nagyobb reaktorból származó vízkibocsátás történt, ami arra utal, hogy egy új reaktor lépett működésbe Észak-Koreában.
Rafael Grossi, a NAÜ vezetője figyelmeztető nyilatkozatában rámutatott, a meleg víz kibocsátása arra utal, hogy a reaktor elérte a kritikus állapotot, ami azt jelenti, hogy nukleáris láncreakció önfenntartóvá vált a reaktorban. Mint ismert, a NAÜ azóta nem jutott be Észak-Koreába, hogy Phenjan 2009-ben kiutasította ellenőreit, így az ügynökség azóta főként a műholdképek segítségével figyeli meg az ország nukleáris tevékenységét.
Grossi ugyanakkor több alkalommal is hangsúlyozta, hozzáférés nélkül a NAÜ nem tudja megerősíteni a reaktor működési állapotát. A NAÜ közlése szerint már október óta észlelik az erős vízkiáramlást a könnyűvizes reaktor hűtőrendszeréből, ami a reaktor folyamatos üzembe helyezésére utal. Legutóbb pedig már meleg vizet észleltek a reaktornál.
Noha csak a műholdfelvételek alapján tudják monitorozni az észak-koreai helyzetet, a kaliforniai CNS kutatói szintén arra a következtetésre jutottak, hogy a reaktor nagy valószínűséggel működik, hozzátéve, hogy „jelentős nukleáris anyagforrás” lehet az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai által tiltott nukleáris fegyverprogram számára.
A reaktor működésének hírét akkor jelentette be a NAÜ, amikor Kim Dzsongun közölte, interkontinentális ballisztikus rakétájának e heti tesztje azt mutatja, hogy országa nem habozna nukleáris támadást indítani, ha „ellenségei stratégiai fegyverekkel provokálnák”. Észak-Korea eddig hat nukleáris kísérletet hajtott végre; a legutóbbi 2017-ben volt.