Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Akcióban a NATO: 16 nemzettel közösen tartanak hadgyakorlatot tartanak a Balti-tengeren

A NATO vasárnap kezdte meg a közel két hétig tartó hadgyakorlatát, amiben összesen 16 nemzet vesz részt, köztük két olyan országgal, akik már leadták a csatlakozási kérelmüket a katonai szövetséghez.

...svg content...Fotó: A Harry S. Truman amerikai repülőgép-hordozó anyahajó érkezik Nápoly kikötőjébe 2022. május 10-én. MTI/EPA/ANSA/Ciro Fusco
Európa
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

A hadgyakorlatot az Egyesült Államok vezeti, mely továbbra is a legnagyobb katonai erővel bíró szövetséges a NATO-n belül. Immáron Finnország és Svédország is része a gyakorlatnak, akik nemrég adták le a csatlakozási kérelmüket a katonai szövetséghez.

Több mint 7000 tengerész, pilóta és tengerészgyalogos kezdte meg a gyakorlatát vasárnap a NATO-n belül. 1972 óta tartanak ilyen éves szintű hadgyakorlatokat, amit BALTOPS névre kereszteltek el, melynek kapcsán fontos megjegyezni, hogy ezeket a gyakorlatokat nem konkrét fenyegetésre adott válaszként szerveznek. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Ugyanakkor a NATO azt mondta, Svédország és Finnország részvételével a szövetség megragadja a lehetőséget, hogy ebben a kiszámíthatatlan világban a két északi országgal közösen növeljék erőik rugalmasságát és erejét – olvasható a The Guardian bejegyzésében az Associated Press-en keresztül.

Finnország és Svédország még májusban döntött úgy, hogy az ukrajnai helyzet miatt beadják a csatlakozási kérelmüket a NATO-hoz, annak ellenére, hogy Moszkva figyelmeztette őket. Mivel Törökország továbbra is nemet mond a két ország csatlakozására a biztonsági aggályok miatt, továbbra sem történhetett meg a jóváhagyás.

A 2022-es BALTOPS részekén t 45 hajó és 75 repülőgép vesz részt a hadgyakorlatban, aminek kapcsán az amerikai hadsereg legmagasabb rangú tisztviselője (Mark Milley amerikai tábornak) azt mondta, a NATO Számára különösen fontos, hogy támogatásáról biztosítsa Svédországot és Finnországot.

A gyakorlatnak Svédország ad otthont, ahol az Egyesült Államok soha ezelőtt nem volt jelen akkora hajóval, mint a 843 láb hosszú USS Kearsarge, míga gyakorlat a tervek szerint június 17-án ér véget a németországi Kiel kikötőjében.

A hadgyakorlatban résztvevők között van Belgium, Bulgária, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Lettország, Litvánia, Németország, Norvégia, Lengyelország, Svédország, Svédország, Törökország, Finnország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok.

Számos programot terveznek végrehajtani, köztük a légvédelmi műveletekkel, tengeralattjáró elhárítással, kétéltű műveletekkel, pilóta nélküli víz alatti járművek használatával és orvosi segítségnyújtással, de aknamentesítési műveleteket is fognak szimulálni.