Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Fontos dologra készül a NASA a Nemzetközi Űrállomáson

Mintát vesznek a Nemzetközi Űrállomás külsejéről, az élet nyomait keresik rajta.

...svg content...Fotó: Unsplash
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A hírek szerint fontos dologra készül a NASA a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén: az asztronauták egy jövőbeni űrséta során mikrobiológiai mintákat terveznek venni az űrállomás külsejéről, hogy megvizsgálhassák, hogyan viselkednek és fejlődnek a mikrobák ilyen zord környezetben. Mint részletezik, a mintákat az ISS létfenntartó rendszereinek közelében fogják majd begyűjteni, ezáltal pedig fény derülhet rá, hogyan juttatja ki a mikroorganizmusokat az űrbe az ISS – már ha ez valóban így van. A gyűjtött mintákat végül a Földön fogják kielemezni a NASA erre szakosodott programja keretében.

A HVG a Gizmodo cikke alapján azt írja, ugyan a szkafandereket a küldetések előtt sterilizálják, az emberek olyan mikrobiomot hordoznak, mely tele van létfontosságú mikrobákkal. Ezeket nem lehet, nem mellesleg nem is szabad „eltávolítani”. Tehát, amikor az űrhajósok az űrbe indulnak, több trillió mikroorganizmust is magukkal visznek, nem beszélve a rakományról és a vitt élelmiszerekről. Ám fontos megjegyezni azt is, hogy a földivel szemben az űrállomáson lévő mikrobiom elég más, a mikróbáknak ugyanis zord körülményeket kell elviselniük.

A cikk szerint a sugárzás és a mikrogravitáció is nehezíti a túlélésüket, néhány azonban remekül veszi ezeket az akadályokat, sőt: amellett, hogy túlél, még szaporodni is képes. Az egyedülálló környezet még olyan mikrobiális mutációkat is létrehoz, melyek a Földön nem is léteznek. Ez az, ami különösen érdekli a tudósokat is: a szélsőséges környezetnek ellenálló életformák – emelik ki. Az asztronauták gyakran vesznek mintákat az ISS belsejéből, hogy nyomon kövessék az űrállomás egyedi mikrobiomát.

Megjegyzik: a külső mintavétel azért szükséges, mert az ISS szellőzőin keresztül valószínűleg az űrbe juttatja ezen mikróbák egy részét. A külső minták eredményei egyúttal azt a hipozétist is alátámaszthatják, hogy az élet a galaxis más részein keletkezett, mielőtt elérte és „kolonizálta” volna a Földet. Ehhez azonban valamilyen „ősi mikrobának” túl kellett élnie a zord űri körülményeket, mielőtt eljutott volna a bolygónkra. Talán erről is többet tud majd a tudomány a minták kielemzése után.


Korábban arról is beszámoltunk, hogy a General Atomics és a NASA sikeresen tesztelte új típusú üzemanyagát a NASA Marshall Űrrepülési Központjában, Alabamában. Mindez forradalmi fejlesztésnek számít, ami alapvetően írhatja át az űrutazást. A hagyományos rakéták segítségével az emberes űrmissziók a Marsra eddig legalább hat hónapnyi utazást jelentettek volna, ám az amerikai űrügynökség új hajtóanyagának hála 45 nap alatt megtehetik ezt az utat az űrhajósok.

Kimutatták a kiskérődzők pestise vírus jelenlétét Magyarországon

Kimutatták a kiskérődzők pestise vírus jelenlétét Magyarországon

A hivatalos tájékoztatás szerint kimutatták Magyarországon a kiskérődzők pestise vírus jelenlétét.