Rejtélyes, bíborszínű bevonatokra lettek figyelmesek a marsi sziklákon
Vörös helyett furcsa, bíbor színekben pompázó marsi kőzetekre bukkantak az amerikai űrügynökség szakemberei.
A Perseverance rover eddigi küldetése során a Jezero-kráter környékén gyakorlatilag csak olyan szikladarabokat talált, amelyek ezzel a különleges színárnyalattal rendelkeztek – írta a National Geographic.
A lila sziklák a legkülönbözőbb formákban és méretekben jelentek meg, a NASA kutatói pedig értetlenül állnak előttük, mivel egyelőre még nem tudnak választ adni arra, mi okozhatta az elszíneződésüket.
Szakértők úgy vélik, hogy a kőzetek kémiai összetételéből következtetni lehet a Mars ősi környezetére, és elképzelhetőnek tartják annak a lehetőségét is, hogy akár élő mikroorganizmusok alakították ki a bíbor plakkokat, hiszen a Földön hasonló folyamatokért főként különféle moszatfajok felelősek.
A Perseverance kifinomult Mastcam-Z kamerája segítségével tudományos szemszögből vizsgálhatják a marsi sziklákat, ezáltal bepillantást nyerhetnek tudósok abba, pontosan milyen tulajdonságokkal bírnak.
A NASA geológusai abban bíznak, hogy a köveket végül visszahozhatják a Földre, ahol elemezni tudják majd, és végleges következtetéseket vonhatnak le a lila bevonat eredetéről, így az évtized végére kiderülhet az igazság.