Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A NASA Juno űrszondája révén felcsendültek a Jupiter holdjának kozmikus dallamai

A NASA mérnökei 32 keringési pályáról gyűjtött adatokat összesítettek, majd ezeket egy fantasztikus dallá komponálták.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Először tavaly októberben sikerült a NASA InSight űrszondájának köszönhetően belehallgatni a Mars ódáiba – a zajokat hallgatni olyan volt, mintha egy űrutazást tettünk volna, most viszont a Naprendszer legnagyobb gázóriását is megcsodálhattuk.

Scott Bolton, a San Antonió-i Southwest Research Institute vezető kutatója, egyben a Juno-misszió vezetője a Phys.org beszámolója alapján nyilvánosságra hozott egy 50 másodperces hangsávot, amit az űrszonda Ganymedes hold melletti elrepülésekor rögzítettek idén nyáron. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ez a hangsáv éppen eléggé élethű ahhoz, hogy úgy érezzük, mintha mi is ott lennénk, amikor a Juno elhajózik a Ganymedes mellett. Ha jól figyelünk, hallhatjuk a felvétel közepén a magasabb frekvenciákra való hirtelen váltást, ami a Ganymedes magnetoszférájának egy másik régiójába való belépést jelzi” – mondta Bolton.

A Juno űrszondát az úgynevezett Waves műszerrel látták el, amely a Jupiter magnetoszférájából származó elektromos és mágneses rádióhullámokra hangolódik. A kutatók összegyűjtötték ezeket az adatokat, majd eltolták a frekvenciáját, hogy hallható hangsávvá alakítsák át.

A végeredmény egy olyan hangsáv lett, amely úgy hangzik, mintha néhány robotszerű sípolással vegyítve süvítene a szél. Felmerülhet bennünk a kérdés, vajon jelezhet-e mindez életet a Ganymedesen vagy annak közelében? Nos, nem valószínű, ugyanis a projektben részt vevő kutatók nem mondtak ilyesmit, bár az is igaz, hogy korábbi tanulmányok nem zárták ki a lehetőségét.

Tavaly júliusban a Naprendszer bolygóinak adatait elemző kutatók felfedezték, hogy a Jupiter felhői rendelkeznek szükséges vízaktivitással ahhoz, hogy kialakuljon és fennmaradjon rajta a földi értelemben vett élet.

A Galileo misszió által a gázóriás felszíne felett 42 és 68 kilométer közötti magasságban begyűjtött méréseket analizálva tudósok megállapították, hogy a bolygó felhőinek egy rétege valóban megfelel az élethez szükséges feltételeknek, már csak az a kérdés, mikor tudjuk ezt a régiót érdemben megvizsgálni.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.