Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Narendra Modi: a Chandrayaan-3 landolása nemcsak India, hanem az egész világ sikere

Elmondása szerint a céljuk az, hogy megfejtsék az égitest „rejtélyeit”, illetve a Föld „kihívásaira megoldásokkal szolgáljanak”.

...svg content...Fotó: Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) Csandraján-3 űrhajójának felvétele a Hold felszínéről, amint az űrhajó leszállásra készül az égitest felszínén 2023. augusztus 23-án. Az űrhajó sikeresen leszállt a Hold déli sarkának térségében, és ezzel - az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után - India lett a negyedik ország, amely űreszközt juttatott a Hold felszínére. MTI/AP/ISRO
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Mint ismert, a Chandrayaan-3 indiai űreszköz szerdán sikeres landolást hajtott végre a Hold kevéssé ismert déli pólusa közelében. Ezzel India lett az első ország, amelynek ezt sikerült elérnie, egyúttal a negyedik – az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után –, amely leszállóegységgel landolt az égitest felszínén.

Narendra Modi indiai miniszterelnök szerint mindez nemcsak India, hanem az egész világ sikere, hiszen „új utakat nyit más országok Hold-missziói előtt”. A céljuk pedig az, hogy megfejtsék az égitest „rejtélyeit”, illetve a Föld „kihívásaira megoldásokkal szolgáljanak” – derül ki a CNA beszámolójából. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Szavai szombaton, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) bengalurui központjából hangzottak el, hozzátéve, hogy eredményeik „jó példaként” szolgálnak majd azon nemzeteknek, amelyek saját űrprogramjaik fejlesztésére törekednek. Végül köszönetet mondott mindazoknak, akiknek fáradhatatlan munkája lehetővé tette ezt az óriási sikert.  

„Tisztelgek kemény munkájuk, türelmük, kitartásuk és szenvedélyük előtt” – fogalmazott. Mindez még inspirálóbbnak hat annak fényében, hogy a négy évvel ezelőtti kísérletük kudarccal végződött (pillanatokkal a leszállás előtt megszakadt a kapcsolat az űreszköz és a földi irányítóközpont között), de mostanra egyértelművé vált, hogy tanultak a korábbi hibákból, és sikerült kijavítani azokat.

Oroszország esetében viszont a másik véglet következett be: a Magyar Nemzet szerint a Holdra indított űrszondájuknak augusztus 25-én kellett volna landolnia, ám augusztus 19-én előbb rendellenes helyzet alakult ki a robotrepülő fedélzetén, majd megszakadt vele a kapcsolat, és ütközött a Hold felszínével. A baleset pontos okait vizsgálják.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.