Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Napi 5 millió euróra bírságolná Csehország Lengyelországot

Minden egyes nap késedelemért 5 millió eurós bírság kiszabására kéri az Európai Unió Bíróságát (CJEU) Csehország Lengyelországgal szemben a turówi szénbánya bezárásról szóló rendelet megsértéséért.

...svg content...Fotó: Unsplash/Albert Hyseni
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Notes from Poland szerint Richard Brabec cseh környezetvédelmi miniszter közölte, hogy a pert a napokban fogják benyújtani az Európai Unió Bíróságára, a kormány pedig őt és Jakub Kulhánek külügyminisztert jelölte ki a Varsóval való tárgyalásra.

A CJEU májusban utasította Lengyelországot, hogy azonnali hatállyal függessze fel a cseh-lengyel határtól nem messze fekvő turówi szénbánya működését. A lengyel kormány elutasította a törvényszék döntését arra hivatkozva, hogy az sérti az ország energiabiztonságát, és “gyarmatosításként” írta le a döntést. Soron kívül Nagyon jól járnak a SZÉP-kártyások: jön az új zseb és a megemelt keretösszeg

A lengyel kormány ráadásul azt állította, hogy megegyezett Prágával a bánya nyitva tartásától, de ezt Andrej Babiš cseh miniszterelnök azonnal tagadta. Brabec hangsúlyozta, hogy továbbra is bíznak abban, hogy megállapodásra juthat a két kormány a kérdésben. 

Csehország nemcsak a cseh vízellátást érintő, bánya okozta környezeti károkért követel majd kompenzációt (amely akár 40-50 millió euró értékű is lehet), hanem részletes tájékoztatást vár Lengyelországtól ezekre a károkra és arra, hogy hogyan kívánják megakadályozni. 

A kérdéses turówi szénbányát, mely nemcsak a cseh, hanem a német határhoz is közel található, régóta a környezeti fenyegetésként ítélik meg a szomszédos hatóságok a talajszint alatti vizekre nézve.

A lengyel klímaminisztérium 2020 márciusában újította meg az állami tulajdonú Polish Energy Group bányászati engedélyét a területen, de cseh kormány szerint Lengyelország megsértette az EU törvényeit többek azzal, hogy nem készített felmérést a szénbánya környezeti hatásairól.

Februárban, miután az Európai Bizottság támogatását fejezte ki az ügyben Prága felé, Csehország pert indított Lengyelország ellen a CJEU előtt. Ez az első alkalom, hogy egy EU-tagállam törvényszékhez fordul egy másik tagállammal szemben környezetvédelmi törvények megsértéséért.

Miután a CJEU meghozta döntését a bánya azonnali bezárásáról, Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az “EU funkciói alapelveit sértő” és aránytalan ítéletként írta le törvényszék rendelkezését. Hangsúlyozta, hogy a bánya működésének felfüggesztése, mely az ország energiatermelésének 4-7 százalékáért felel, “ártana Lengyelország energiabiztonságának.”