Napi 17 kiskorú bevándorlónak veszik nyoma Európában
Egy vizsgálat szerint minden hatodik kiskorú migráns egyedül érkező, 15 évesnél fiatalabb gyerek, a szakértők szerint a különböző országok közötti határőri együttműködés „nem létezik”.
18292 kísérő nélküli gyermekkorú migránsnak veszett nyoma 2018 óta, miután Európába érkeztek, állapította meg a Guardian és a Lost in Europe újságírói csoport közös vizsgálata.
Ez napi 17 gyermek. A legtöbbjük Marokkóból érkezett, de Algéria, Eritrea, Guinea és Afganisztán is az elsők között van, 90%-uk fiú és minden hatodikuk 15 év alatti.
A nyomozás a 27 EU-s ország mellett Norvégia, Moldova, Svájc és Nagy-Britannia eltűnt gyermekeinek listáját vizsgálta és arra jutott, hogy az elérhető információk sokszor nem voltak teljesek, azaz a valós szám ennél nagyobb is lehet.
Az európai eltűnt gyermekek felkutatásával foglalkozó szervezeteket tömörítő Missing Children Europe bevándorlókért felelős vezetője, Federica Toscano szerint „roppant fontos” hogy érezzük a probléma súlyát:
Mint elmondta, a kísérő nélkül érkező gyerekek vannak leginkább kitéve az erőszaknak, a kizsákmányolásnak és a csempészetnek, mivel a bűnszervezeteket egyre inkább célba veszi őket.
Bár minden vizsgált országnak részletes eljárása van az eltűnt kísérő nélküli gyermekek felkutatására, az Európai Bevándorlási Hálózat tavalyi riportja szerint ez nem mindig működik megfelelően, például gyakran elégtelen a rendőrség és a bevándorlási, illetve gyámsági szervek közötti együttműködés.
Az Európa Tanács egy szóvivője elmondta, „hatalmas aggodalommal tölti el őket, hogy ennyi gyerek tűnik el” és felszólította a tagállamokat, hogy „tegyenek lépéseket a bevándorló gyerekek eltűnésének megakadályozására az adatgyűjtés megerősítésével és határokon átívelő együttműködéssel.”