Kevlárnál is erősebb, nanocsövekből készült páncélanyagot fejlesztettek ki
Sikerült továbbfejleszteni a golyóálló anyagok egyik típusát, melynek révén olyan páncélzatot hoztak létre, ami biztonságban tartja viselőjét, miközben javítja a mobilitását.
A Wisconsin-Madison Egyetem mérnökei szén nanocsöveket vettek alapul, és kevlár nanoszálakkal kombinálták őket annak érdekében, hogy növeljék az anyag rugalmasságát, egyúttal megőrizzék hajlékonyságát.
Az eredeti ötlet az volt, hogy a korábbi kutatásokra építve funkcionalitásban sokkal hasznosabb páncélzatot készítsenek a hagyományos eljárások figyelembe vételével – ezért is esett a választásuk a nanotechnológiára.
Tudósok kevlár nanoszálakat szintetizáltak, ám csak kis mennyiséget integráltak belőlük a nanocsövekből álló, szőnyegszerű struktúrába, mégpedig éppen megfelelő arányban, ami a szálak közötti hidrogénkötések kialakulásához vezetett, ami drámai teljesítménybeli előrelépést eredményezett.
Ezt követően úgynevezett mikroprojektil ütésvizsgáló rendszerrel tették próbára az anyagot, mely során lézerrel mikrogolyókat lőttek különböző sebességgel az anyagmintákba.
A kísérletek azt mutatták, hogy az új anyag jobban véd a nagy sebességű ütközésekkel szemben, mint a hadiiparban manapság elterjedt kevlárszövet és a masszív, alacsony mobilitású acéllemezek.
Mindez megteremti az alapot a nagy teljesítményű, ultrakönnyű páncélanyagok előállításához, melyeket nemcsak golyóálló mellényekben lehet alkalmazni, hanem akár űrszkafanderekben is, ezáltal ha az asztronauták az univerzumban véletlenül űrszeméttel találkoznának, a matéria egyszerűen elnyelheti a becsapódások erejét.