Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Nagy Márton szerint jóval több állampapírt vettek idén a magyarok, mint amennyit eladtak

A nemzetgazdasági miniszter szerint idén január elseje és február negyedike között nemhogy nem csökkent, de jelentősen nőtt a magyar lakosság állampapír-állománya.

Nagy Márton szerint jóval több állampapírt vettek idén a magyarok, mint amennyit eladtakFotó: MTI/Soós Lajos
Gazdaság
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A korábbi várakozásokhoz képest meghökkentő adatokat közölt Facebook-oldalán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Posztja szerint ugyanis idén január 1-je és február 4-e között nemhogy nem csökkent, de jelentősen nőtt a magyar lakosság állampapír-állománya – írja a Telex. Egyúttal kifejtik, hogy a prémium állampapírok kamatozása idén jelentősen változik: a legtöbb sorozat mostanáig 17-18% kamattal futott, mostantól ez azonban 3-4%-ra csökken. Emiatt sokan arra számítottak, hogy a lakosság ki fogja venni a prémium állampapírokban tartott körülbelül 7000 milliárd forintos vagyonát.

A Portfolio egy nemrégi felmérése szerint például az állampapír-tulajdonosok mindössze 14%-a hagyná a pénzét prémium állampapírokban, 27% másik állampapírt venne belőle, 59%-uk azonban kivenné onnan a pénzét. Ez azt jelenti, hogy a lakosság idén akár 4000 milliárd forintot is kivehet az állampapírokból – emelik ki a cikkben. Ennek azonban teljesen ellentmond Nagy Márton bejegyzése, amely szerint év eleje óta:

  • „a lakosság mintegy 139 milliárd forinttal növelte az állampapír-állományát
  • összesen 924 milliárd forintnyi állampapír-vásárlás történt, miközben 785 milliárd forint állampapírt adott el a lakosság vagy járt le nála,
  • közel 315 milliárd forintnyi kamatkifizetés történt a lakossági állampapírok után.
  • A lakossági állampapírok után kifizetett kamatoknak a 44%-a került újra befektetésre magyar állampapírokba, 56%-a pedig a lakosság rendelkezésére áll, ami már vagy a gazdaságba áramlott, vagy még a pénzszámlákon áll”.

A Telex hangsúlyozza: a miniszter posztját érdemes azzal árnyalni, hogy a legtöbb prémium állampapír-sorozat még csak a következő hetekben-hónapokban vált majd kamatot. Vagyis a többségnek akkor érheti majd meg a legjobban kivenni a pénzét. Ha viszont a következő hónapokban is folytatódik ez a trend, és idén tényleg nem csökken, hanem nő a lakossági állampapír-állomány, akkor az egy komoly siker lesz az állampapírokat kiadó Államadósság-kezelő Központnak és rajta keresztül a magyar kormánynak is – magyarázzák.


Nagy Márton korábban azt is bejelentette, miszerint 4000 milliárd forintot fordít támogatásokra a kormány: egy része a családok, a másik a kkv-k támogatására lesz fordítva. Mint részletezte, a családoknak szánt intézkedések között szerepel az adókedvezmények megduplázása, a minimálbér emelése, valamint egy új munkáshitelprogram elindítása is. A vállalkozások számára pedig kidolgozták a Demján Sándor-programot, mely hitelt, tőkét és vissza nem térítendő támogatást biztosít beruházásokhoz és digitalizációs fejlesztésekhez. A további részletekről itt olvashat.

Riasztó számok, dominóként dőlnek be a német cégek

Riasztó számok, dominóként dőlnek be a német cégek

A német gazdaság recessziós időszakában minden eddiginél magasabbra, 22,4 százalékkal emelkedett a vállalati fizetésképtelenségek száma 2024-ben, ami a 2015-ös év óta nem tapasztalt szintet ért el.

Tüntetők lepték el a Trump Tower előterét

A Jewish Voice for Peace aktivistái március 13-án a Trump Tower előcsarnokában tiltakoztak a Columbia Egyetem nemrég letartóztatott diákaktivistája, Mahmoud Khalil szabadon bocsátásáért, ami tömeges őrizetbe vételekhez vezetett Manhattan szívében.

Ultrák fenyegetik a PSG-Marseille rangadó megrendezését

A francia hatóságok aggodalmukat fejezték ki a Paris Saint-Germain és az Olympique Marseille közelgő vasárnapi mérkőzésével kapcsolatban, mivel a szurkolói rendbontások veszélyeztethetik a rangadó zavartalan lebonyolítását.