Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újraindították a Nagy Hadronütköztetőt, hamarosan azonosíthatják a sötét anyagot

Mágnesek ezreinek kell együttműködniük annak érdekében, hogy tudósok ismét megkísérelhessék a rejtélyes matéria észlelését.

...svg content...MTI/EPA/Adam Warzawa
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A CERN tudósai jövő héten újra beüzemelik a 27 kilométer hosszúságú Nagy Hadronütköztetőt (LHC) – azt követően, hogy hosszas karbantartási és korszerűsítési folyamatok, valamint az időközben kitört koronavírus-járvány miatt szüneteltették a működését – írta a Reuters hírügynökség.

Az LHC-t legutoljára 2018 decemberében használták, azóta gyakorlatilag egyszer sem indították be, így elképzelhető, hogy három év távlatából közel sem bizonyul majd zökkenőmentesnek a rendszer újbóli aktiválása. Soron kívül Kelenföld: szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok

A Nagy Hadronütköztetőben lévő anyagoknak közel 300 Celsius-fokos hőmérséklet-ingadozást kell kibírniuk, míg a részecskék szoros egybetartásához szükséges több ezer mágnest gondosan kell kalibrálni ahhoz, hogy minden flottul működjön.

Az LHC-t 2008-ban indították be először, és a 2010-2013 között megfigyelt ütközések során szolgáltatták vele az első bizonyítékot a Higgs-bozon részecskék létezésére, amelyeket „isteni részecskéknek” is neveznek, és amelyekről úgy gondolják, hogy kulcsszerepet játszottak a világegyetem kialakulásában.

Fizikusok remélik, hogy az LHC mostantól segíteni fogja a tudományos közösséget a „szellemrészecskék” és más rejtélyes jelenségek kutatásában. A CERN tudósai főként a közönséges anyaghoz képest ötször gyakoribb sötét anyag feltárására koncentrálhatnak, amelyet eddig még egyszer sem sikerült kétséget kizáróan detektálni.

A Nagy Hadronütköztető valóban új utat nyitott a gyenge kölcsönhatású részecskék formájában megjelenő sötét anyag keresésében, mivel a potenciális jelek széles skáláját fedte le, amelyeket a sötét anyag keletkezése, illetve a közönséges anyaggal való kölcsönhatását közvetítő részecskék keletkezése prognosztizált” – mondta Tim Tait, a UC Irvine Egyetem kutatója.

Gyártósorra küldette Putyin Oroszország rendkívül félelmetes rakétáját

Az Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakéta Oroszország egyik félelmetes fegyvere, amit tömeggyártásra küldenek.

Videón Cristiano Ronaldo 911. gólja, nagyot megy

Cristiano Ronaldo a 911. góljának is úgy örült, mint az elsőnek, bár a győzelem elmaradt, vereség lett a vége.