Nagy-Britannia: a kórházba került koronavírusos betegek harmada életét veszti
Már több hete attól hangos a világsajtó, hogy a korábbi járványgóc Spanyolország és Olaszország helyét, ebben a sajnálatos szerepben Nagy-Britannia veszi át, ugyanis egyre súlyosabbá vált a koronavírus-járvány helyzete a szigetországban.
Ezen információkat most egy új tanulmány is alátámasztja, amit az Edinburg Egyetenm, a Liverpool Egyetem és az Imperial College London kutatói készítettek. Az ISARIC4C elnevezésű kutatómunka 16 749 koronavírus-beteg adatait vizsgálta meg 166 különböző brit kórházból, február 6 és április 18 között.
A tanulmány meglehetősen tragikus következtetésekre jutott: a 16 749 beteg 49%-át ugyan kiengedték a kórházból, ám 33%-uk, vagyis a harmaduk életét vesztette, valamint 27%-uk még a vizsgálati időn túl is kórházi ellátásra szorult.
A kutatómunka kitért a lélegeztetőgépre csatlakoztatott betegekre is, ezek alapján a mesterséges lélegeztetésre szorultak több mint fele, 53%-a elhunyt, 20%-a gyógyultan a távozhatott, miközben az utóbbi csoportba tartozó betegek 27%-át is a kórházban tartották a vizsgált perióduson túl.
A brit kórházak COVID-19 haláleseteit számos ismert, emellett több meglepő faktor is befolyásolta: a tüdő, szív és vesebetegségekkel rendelkezők nagyobb eséllyel haláloztak el a vírus következtében, szóval átfogóan a krónikus betegek, akik eddig is magasabb kockázati kategóriába tartoztak.
A tanulmány kitért arra is, hogy a férfiak, valamint az elhízott emberek között is nagyobb eséllyel fordult elő haláleset. Ennek javarészt kettős oka van, egyrészt az elhízott embereknek dominánsan gyengébb a tüdejük, másrészt nagyobb eséllyel gyullad be a zsírszövet a bőr alatt, így súlyosabb fertőzés alakul ki a szervezetben.
A kormány által támogatott tanulmányról a University College London professzora, Derek Hill elmondta, megdöbbentő eredményeket talált, ám nem szabad elfelejteni, ez csak alacsony mennyiségű minta, és a betegek egy része még kórházban van, ezért továbbra is változhat a halálozási és gyógyulási ráta.
Mindeközben Svájcban nagy kő esett le a nagyszülők szívéről: