A CDC a fiatalok második mRNS-oltása után fellépő szívgyulladásos eseteket vizsgál
A CDC vizsgálja azokat a jelentéseket, amelyek szerint a koronavírus ellen beoltott tizenévesek és fiatal felnőttek egy kis részénél szívproblémák jelentkezhettek a második oltást követő napokban.
Az Amerikai Járványügyi Központ (CDC) oltásbiztonsági csoportja vizsgálja azokat a jelentéseket, amelyek szerint a koronavírus ellen beoltott tizenévesek és fiatal felnőttek „kis számában” szívproblémák jelentkeztek napokkal a második oltás beadása után.
A myocarditis néven ismert állapot a szívizom gyulladását eredményezi, amely bizonyos fertőzéseket követően jelentkezhet az érintetteknél. A biztonsági csoport egyelőre nagyon kevés részletet közölt, és kijelentette, hogy „viszonylag kevés” esetről van szó, amely akár teljesen független lehet az oltástól.
Ennek ellenére több tucatnyi esetet jelentettek gyerekeknél és fiatal felnőtteknél, miután beadták a második adagot az egyik mRNS-vakcinából, amely a Moderna és a Pfizer/BioNTech vállaltok által került kifejlesztésre. A CDC még az adatok vizsgálatának korai szakaszában van, mielőtt biztosan megállapíthatná, hogy van-e kapcsolat az oltóanyag és a hirtelen szívbetegség között.
Az orvosok először május 14-én kaptak figyelmeztetést a szívizomgyulladás és a vakcinák közötti lehetséges kapcsolatra vonatkozóan. A munkacsoport ezt követően május 17-én áttekintette a szívizomgyulladásra vonatkozó adatokat. Úgy tűnik, hogy az esetek főként serdülőknél és fiatal felnőtteknél fordulnak elő, körülbelül négy nappal a második dózis beadása után.
A tünetek a jelek szerint a férfiakat is jobban érintik, mint a nőket, s bár a legtöbb eset enyhének tűnik, és az esetek nyomon követése folyamatban van – mondta a vakcinabiztonsági csoport. A CDC erősen ajánlja a koronavírus elleni vakcinákat a 12 éves és idősebb amerikaiak számára.
Lehet, hogy egyszerűen véletlen egybeesés, hogy egyeseknél szívizomgyulladás alakul ki az oltás után – mondta Dr. Celine Gounder fertőző betegségekkel foglalkozó szakember a New York Timesnak. „Valószínűbb, hogy valami ilyesmi véletlenül történik, mert mostanában olyan sokan kapnak védőoltást”. A szervezet honlapján azonban útmutatást tettek közzé, hogy az orvosok legyenek résen a fiatalok körében tapasztalt szokatlan tünetek miatt.
Az orvosok igyekeztek hangsúlyozni, hogy a szívizomgyulladás mellékhatásai elhalványulnak a koronavírus-fertőzés lehetséges kockázataihoz képest, mivel maga az akut koronavírus-fertőzés is okozhat szívizomgyulladást. Általában 100 000-ből 10-20 ember szenved szívizomgyulladásban, a tünetek közé tartozik a fáradtság és a mellkasi fájdalom, valamint a szívritmuszavarok (a szívverés ütemének vagy ritmusának problémája) és a szívmegállás.