Mozgásban a világ legnagyobb jéghegye, ami háromszor nagyobb New Yorknál
Egyre nagyobb szerepet játszik a tengerszint emelkedésében az Antarktisz jegének zsugorodása.
Szeptember végén érte el maximális kiterjedését az antarktiszi jégtakaró, ami idén 17 millió négyzetkilométer alatt maradt. Ez egymillióval kevesebb az eddigi rekordnál, ráadásul a térség legnagyobb jéghegye is mozgásban van, melynek 4000 négyzetkilométer a kiterjedése.
„Világosan kimutatták, hogy az antarktiszi gleccserek olvadása felgyorsult, és ez az egyik olyan fordulópont, amelyet szorosan figyelemmel kell kísérnünk” – mondta Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára a CNBC-nek a dubaji klímacsúcson.
Taalas hozzátette, hogy ez az első számú kockázati kategóriába tartozik, mindezt pedig Gail Whiteman, az Exeteri Egyetem professzorának szavai is megerősítették, aki úgy véli, hogy a sarkkörön törtétek nem maradnak következmények nélkül.
Whiteman szerint a pólusokon bekövetkező változások sorsdöntőek lehetnek az emberiség szempontjából, és a klímaváltozással kapcsolatos vitáknak valóban erről kellene szólniuk.
Az ENSZ éghajlat-változási konferenciáján közel 200 ország döntéshozói igyekeznek olyan megállapodást elérni, amelynek hatására a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt lehet tartani. Ugyanakkor a szakértők egy része szerint ez a cél már most meghiúsult.
A hatalmas jéghegy leszakadását ugyan természetes folyamatként magyarázzák, 1986 óta azonban először detektálták a mozgását. A november végi pozíciója alapján mostanra elsodródott az Antarktiszi-félsziget csúcsa mellett.