A Mount Everest megmászása nem olcsó mulatság, a legdrágább ajánlat 75 millióba kerül
Cserébe többek között személyre szabott edzéstervet, orvosi konzultációt, két rutinos serpát, saját hegyivezetőt, luxus alaptábori sátorszállást és VIP-transzfert kínálnak.
A VG a világ legmagasabb pontjára szervezett kereskedelmi csúcstámadások hirdetéseit megvizsgálva arra jutott, hogy átlagosan fejenként 61 ezer dollárba kerül egy expedíció a Mount Everest csúcsára (közel 21 millió forint), ám az árazás elsősorban a nyújtott szolgáltatás minőségétől és exkluzivitásától függ.
A legolcsóbb 30 ezer dollárról indul, de olyat is lehet találni, ami több mint 100 ezer dollárba kerül. Azonban a jelenleg elérhető legdrágább ajánlat kis híján 220 ezer dollár (75 millió forint), amelynél azt ígérik, hogy mindössze három hét leforgása alatt feljuttatják az ügyfeleket 8848 méter magasra.
A villámmászás központi eleme a hypoxiás, tehát az oxigénhiányos állapot előidézése otthoni körülmények között, mely jellemzően egy speciális sátorban történik, de az Everest Signature Expedition számos szolgáltatást kínál az érdeklődőknek.
Többek között személyre szabott edzéstervet, orvosi konzultációt, Lukas Furtenbach privát mentorálását, két dedikált, rutinos serpát, saját hegyivezetőt, luxus, 80 négyzetméteres, fűtött alaptábori sátorszállást, VIP-transzfert, és az expedíció videós és képi dokumentálását. Nem mellesleg 100%-os csúcstámadási sikert tudnak felmutatni.
Jövőre még több expedícióval számolnak
Ebből adódik a kérdés, hogy ki az, aki meg tudja fizetni a Mount Everest megmászását, ám a statisztikák azt mutatják, hogy elég sokan, sőt, egyre többen: egyáltalán nem látszik, hogy a húzós költségek visszavetnék az expedíciók számát.
A 2023-as tavaszi szezon minden idők legnagyobb forgalmát hozta el, ugyanis a nepáli tisztviselők rekordszámú, 478 engedélyt adtak ki a Mount Everestre. Ez jócskán meghaladja a 2021-es eddigi maximumot, amikor 408 engedély született.
Mindez azt jelentette, hogy a serpákkal és a támogató személyzettel együtt több mint 1200-an próbáltak meg feljutni a világ tetejére, és mintegy 50%-uk sikerrel járt, mivel a becslések szerint 600-an értek célt. Ám jövőre még több expedícióval számolnak a hozzáértők, miután nemcsak a nepáli, hanem a kínai oldalon lévő útvonalak is megnyílnak az ügyfelek előtt.