Hat ruhadarab, amit soha ne rakj a mosógépbe
Gwen Whiting és Lindsay Boyd ruházati szakértők részletes útmutatót adtak arról, mely ruhadarabokat ne tegyük mosógépbe, hogy elkerüljük kedvenc ruháink idő előtti elhasználódását.
A kasmír és gyapjú anyagú ruhadarabok különös figyelmet igényelnek, a szakértők szerint az ilyen pulóverek és kardigánok mosógépben történő mosása jelentős kockázattal jár, ugyanis összemehetnek, károsodhatnak vagy deformálódhatnak. Bár a vegytisztítás biztonságos megoldást jelent, otthoni kézi mosással is megfelelően tisztíthatók kímélő mosószerrel, félórás áztatással, majd alapos öblítéssel és fekvő szárítással.
A selyem ruhadarabok tisztítása is megkülönböztetett odafigyelést igényel. Annak ellenére, hogy a címkéjükön gyakran „vegytisztítás” szerepel, otthon is biztonságosan kezelhetők. A hideg vízzel és kímélő mosószerrel történő kézi mosás után a ruhákat árnyékos helyen kell szárítani a kifakulás elkerülése érdekében.
A strukturált szabású ruhadarabok esetében sem ajánlott a mosógépes mosás. A szakértők szerint a testre szabott öltönyök, pántos kabátok és rakott szoknyák formája könnyen torzulhat, ezért ezeket célszerű szakemberekre bízni.
Fehérnemű és bőr
Különösen kényes területet jelentenek a díszített ruhadarabok. A kagylókkal, gyöngyökkel és hasonló dekorációkkal ellátott ruhákat kizárólag kézzel szabad mosni, enyhe mosószeres oldatban, 20 perces áztatással. A szakértők kiemelik, hogy a csavarás minden esetben kerülendő.
A melltartók esetében a kapcsok beakadhatnak és károsíthatnak más ruhadarabokat, illetve a pántok megnyúlhatnak. A kézi mosás után különösen fontos a megfelelő szárítási módszer megválasztása, mivel a felakasztás is nyúlást okozhat.
Whiting és Boyd határozott álláspontot képviselnek a bőrruházat tekintetében is, ezeket ugyanis véleményük szerint soha nem szabad vízben mosni, mivel a valódi bőr összezsugorodhat. Kisebb szennyeződések esetén nedves törlőkendővel történő tisztítás javasolt, nagyobb foltok esetén pedig bőrápolási szakember felkeresése ajánlott.