Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Mosás után is büdösek maradnak a ruhák? Van megoldás

Több oka is lehet annak, ha bebüdösödnek a ruhák.

...svg content...Fotó: Pixabay
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Itt az ősz, lehűlt az idő, s ilyenkor már előtérbe kerülnek a vastagabb ruhadarabok, illetve a réteges öltözködés. Minden bizonnyal a legtöbbek elővették már a szekrény mélyéről az ilyenkor használatos ruháikat, ám megeshet, hogy kellemetlen, dohos szag árad belőlük. Az első gondolatunk valószínűleg az lenne, hogy gyorsan kimossuk őket, de érdemes egy pillanatra megállni. A Blikk Rúzs azt írja, több oka is lehet annak, ha bebüdösödnek a ruhák. Az egyik leggyakoribb a nem megfelelő szellőzés a tárolóhelyen, míg a másik a magas páratartalom.

Ezen kívül a por és a molyok jelenléte is szerepet játszhat a kellemetlen illatok kialakulásában, de az is ronthat a helyzeten, ha évek óta nem viselt, ezáltal nem is ápolt ruhák vannak a gardróbban. A cikk szerint még ha frissen mosva is rakjuk el a ruháinkat, nem árt néha felfrissíteni őket. Időről időre szellőztessük át, rendezgessük a szekrényben tárolt ruhákat, hogy megelőzzük a szagok kialakulását. Emellett illatosított tasakokat és molyirtókat is bevethetünk. Ha azonban már megtörtént a baj és a szekrény büdös, az első lépés, hogy alaposan kitisztítjuk – emelik ki.

A felületeket gondosan töröljük át, és hagyjuk teljesen megszáradni, mielőtt visszapakolnánk a ruhákat. Naponta legalább 20-30 percig szellőztessük a tárolóhelyet, így gyorsan javulást tapasztalhatunk. Továbbá egy nedvszívó anyag elhelyezése is segít a felesleges párát kordában tartani – teszi hozzá a lap. Ugyanakkor adódhat a kérdés: mi van akkor, ha penészes szaggal küzdünk? Ebben az esetben ecetes-vizes (1:1 arányban) vagy szódabikarbónás oldattal (2 evőkanál szódabikarbóna 1 liter vízben) kezelhetjük a fertőzött területeket.

Ha ezek sem segítenek, érdemes erősebb tisztítószerek után nézni. Hogy a penész ne térjen vissza, használjunk gombaölő és fertőtlenítő szereket. A levendula, aktív szén és szódabikarbóna is jó szagsemlegesítők – egy kis zacskó levendula ráadásul kellemes illatot kölcsönöz a szekrényünknek, nem árthat hát beszerezni belőle. Ha pedig már a rendrakás és a takarítás is szóba került: sokan talán nem is gondolnák, de a házimunka számos egészségügyi vagy mentális problémára gyógyírként szolgálhat. A mosogatás például csökkenti a szorongást.

Emellett arra is fény derült, hogy a reggeli ágyazás növeli a munkabírást, jobb közérzetet és jobb alvást is biztosít. Illetve azoknál, akik sokat dolgoznak az udvaron – takarítanak, barkácsolnak, kertészkednek –, közel 30%-kal kisebb volt a szív- és érrendszeri események, például a szívinfarktus vagy az agyvérzés kockázata, mint azoknál, akik inkább a fotelben ülve tévéztek. Mindezek elgondolkodtatók, ugyanakkor tény, hogy sokunk számára nem tartozik a kedvenc időtöltéseink közé a házimunka. De ha észben tartjuk a fent említett dolgokat, talán a kedvünk is jobban megjön majd.

Majka megint megszólalt a cukrászdás ügyben, elnézést kért

Majka megint megszólalt a cukrászdás ügyben, elnézést kért

Majka elnézést kért, és azt mondta, szívesen megkóstolná a róla készült süteményt, ha a cukrászda félretesz neki egyet belőle.