Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Magyarország legnagyobb energiatárolója épül Tiszaújvárosban

A Mol 6,591 milliárd forintos beruházással 40 megawattórás akkumulátoros energiatároló rendszert létesít Tiszaújvárosban.

Magyarország legnagyobb energiatárolója épül TiszaújvárosbanFotó: Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Császár Péter, a Mol Petrolkémia vezérigazgatója és Áldott Zoltán, a Mol felügyelőbizottságának elnöke (b-j) a Mol új tiszaújvárosi akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszerének megépítéséről tartott tájékoztatón Tiszaújvárosban 2025. március 28-án. A 20 megawatt kapacitású energiatároló rendszer 6,6 milliárd forintból épül meg. Az akkumulátort két óra alatt fel lehet majd tölteni, és abból két óra alatt 40 megawattórányi villamos energiát tud majd a rendszerbe táplálni. MTI/Vajda János
Belföld

Kiss László

Szerkesztő

A Mol Petrolkémia területén megvalósuló beruházással olyan villamosenergia-tároló rendszer jön létre, amely méretét tekintve egyedülálló lesz az országban, mivel ez lesz az első ilyen nagyságrendű akkumulátoros tároló, amelyet közvetlenül végfogyasztó mellé telepítenek. A jelentős fejlesztéshez az Európai Unió 2,699 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást biztosít a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében.

A beruházás révén a Mol beléphet a Mavir által működtetett rendszerszintű szolgáltatások piacára, emellett az országos átviteli hálózat stabilitásának fenntartásában is kulcsszerepet játszik majd a létesítmény. A kereskedelmi tevékenységet az Alteo végzi, amelyben a Mol és partnerei 73,8 százalékos részesedéssel rendelkeznek.

Az Alteo jelenleg a magyarországi energiatároló összkapacitás mintegy 40 százalékát biztosítja, valamint 110 megawatt megújulóenergia alapú erőművi kapacitással rendelkezik szél-, nap-, víz- és biogáz technológiák terén.

A társaság ambiciózus tervei szerint 2030-ra több száz megawattórányi tárolórendszert kíván kiépíteni Magyarországon, ami azért is jelentős, mert az időjárásfüggő termelőegységek, mint a napelemparkok és szélerőművek által okozott hálózati ingadozások kiegyensúlyozásához országos szinten elengedhetetlen az energiatároló kapacitások bővítése.

A tervek szerint az akkumulátoros tároló 2026 első negyedévében kezdi meg működését, írja a Világgazdaság.