Stratégiai gázmezővásárlással bővíti hazai portfólióját a Mol
A Mol jelentős lépést tett Magyarország energiafüggetlenségének megerősítése felé az O&GD Endrőd környéki gázmezőinek és infrastruktúrájának megvásárlásával.
Az ezer négyzetkilométeres területen elhelyezkedő 29 szénhidrogén-termelésre kiképzett kút napi ezerhordónyi egyenértéket termel, miközben a megszerzett bányatelkek további kutatási potenciált rejtenek magukban, ami hosszú távon meghatározó szerepet játszhat hazánk energiaellátásában.
Az akvizíció szervesen illeszkedik a vállalat stratégiai célkitűzéseihez, amelyben kiemelt helyet foglal el a szénhidrogén-termelés fejlesztése és az energiabiztonság növelése. A Békés vármegyében található gázmezők megszerzésével a Mol tovább erősítheti pozícióját a belföldi kitermelés területén, amihez az elkövetkező három évben 150 milliárd forintnyi beruházást terveznek a hazai kőolaj- és földgázkitermelés fejlesztésére.
A vállalat már most is meghatározó szereplő a hazai energiaszektorban, hiszen közel 1300 kőolaj- és földgázkutat üzemeltet Magyarországon. A 2024-es termelési adatok alapján a belföldi kőolajigény 47 százalékát fedezték 600 ezer tonnás kitermeléssel, míg a földgázellátás területén még jelentősebb, 80 százalékos részarányt értek el másfél milliárd köbméteres volumennel.
Hosszú távú együttműködés eredménye
A mostani tranzakció nem előzmények nélküli, mivel a Mol és az O&GD között már régóta fennálló szakmai kapcsolat eredményeként 2024-ben közösen tártak fel új kőolajlelőhelyet Tura térségében. Az endrődi gázmező megvásárlásáról szóló megállapodást 2024 decemberében kötötték meg a felek.
NE HAGYD KI
Az O&GD, amely a holland Sand Hill Energy leányvállalataként 2013 óta tevékenykedik Magyarországon, számos sikeres gázlelőhely-feltárást tudhat maga mögött. A vállalat három kutatási koncessziójában a Mol 49 százalékos részesedéssel rendelkezik, ami megalapozta a mostani tranzakciót, írja az MTI.