A Mocha ciklon teljesen elzárt a külvilágtól egy mianmari kikötővárost
Az elmúlt évek egyik legerősebb ciklonja csapott le Mianmarra, melynek következtében egy kikötővárosban jóformán megszűnt a kommunikációs hálózat.
A CNA jelentése szerint a Mianmarra lecsapott Mocha ciklon súlyosan megzavarta a kommunikációs hálózatot az egyébként is elszegényedett Rakhine államban, egy kikötővárost pedig jóformán elzárt a külvilágtól a súlyos vihar.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a Mocha ciklon a bangladesi Cox’s Bazar és a mianmari Sittwe kikötőváros között ért partot vasárnap délután, és az elmúlt több mint egy évtized legnagyobb viharává erősödött a Bengáli-öbölben.
Noha a vihar megkímélte a több mint egymillió menekültet, akik a veszélyeztetett bangladesi táborokban tartózkodnak, Rakhine fővárosában, Sittwében komoly pusztítást hagyott maga után, és legalább egy kommunikációs tornyot ledöntött.
Hatalmas károk keletkezhettek, az ENSZ is megszólalt
A Reuters riporterei megpróbáltak kapcsolatba lépni a helyiekkel, ám hiába hívtak 11 telefonszámot, azok egyike sem volt elérhető, miközben több tucatnyian számoltak be arról, hogy nem tudnak kapcsolatba lépni a Sittwében élő családtagjaikkal.
A nagy erejű ciklon érkezése előtt mintegy 400 ezer embert evakuáltak Mianmarban és Bangladesben, miközben a hatóságok és a segélyszervezetek mindent megtettek annak érdekében, hogy a lehető legtöbb embert helyezzék biztonságba és megelőzzék a súlyos humanitárius katasztrófát.
Khine Thu Kha, a Rakhine állam nagy részét ellenőrző Arakan fegyveres csoport szóvivője megosztotta:
A helyzet kapcsán az ENSZ is megszólalt, s jelezték, a kommunikációs problémák miatt még nem tudták felmérni a károkat Rakhine államban, ám annyi biztos, hogy a jelentős károk keletkeztek a területen, míg Benjamin Small, az ENSZ Fejlesztési Programjának tanácsadója úgy fogalmazott, nehéz felfogni a pusztítás mértékét: