Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mitől lávalámpa a lávalámpa? Láva-mágia?

A következő cikkünkből kiderül, hogy mit tartalmaznak a lávalámpák. Egy kérdés, amire a többség biztosan nem tudná a választ, de most segítünk ebben.

Smart
Author image

A T-800-as

Szerkesztő
TÉMÁK

Volt idő, amikor mindenki lávalámpát akart magának otthonra. Szabályos „lávalámpa-láz” tört ki, többek között Magyarországon is. A nagy „őrület” ugyan azóta lecsengett, a furcsa szerkezet még mindig közkedvelt elemnek számít a lakásokban, irodákban, éttermekben és így tovább.

A kérdések kérdése, hogy vajon mit is tartalmaznak ezek a lávalámpák. Nos, a Business Insider utánajárt a dolgoknak, és Bryan Katzel, a Schylling lávalámpákat gyártó cég alelnöke elárult pár érdekességet. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Kevés embernek lehet pontos elképzelése arról, hogy mit is tartalmaznak ezek a furcsa lámpák, mi is az alapvető működési elvük, ami által mintha csak valamilyen élőlény jelenne meg előttünk a tenger mélyéről. Nyilvánvalóan gyártóként eltérhet a pontos összetevő, de most kiderült egy-két érdekesség ezzel kapcsolatban.

Az alapfolyadékot többnyire a víz, a színes festék és vegyi anyagok keveréke adja, amik megakadályozzák a gombák kialakulását. A másik fő alkotóelem, mely a lassan változó formákért felel, nem más mint a viasz. A Schylling esetében paraffinviaszról beszélhetünk, ami egy ásványolaj-alapú viasz. Ezt általában gyertyákban és kozmetikai termékekben alkalmazzák.

Ahogyan a Mental Floss is írja, a viasz és a víz keverékeinek sűrűsége eltérő, így azok nem keverednek egymással. De vajon mi az oka annak, hogy a lávalámpában lévő viasz olyan furcsán alakul át? Itt jön szóba a „láva-mágia”.

Ez valójában egy titkos kombinációra vezethető vissza, amit mindig csak az adott cég ismer. Ilyenkor a vízbázisú folyadékot vegyi anyagok titkos kombinációjával keverik össze, amivel pedig hasonló sűrűséget érnek el a viaszhoz. Amikor a szerkezetet kikapcsolják, a viasz valamivel sűrűbbé válik, mint a víz, és lemegy a lámpa aljára.

Bekapcsoláskor az izzó felmelegíti a lámpa alján található viaszt, és az reakcióba lép, majd felemelkedik. Mire a viasz eléri a lámpa tetejét, az lehűl, összehúzódik, és újra elkezd süllyedni. A folyamat pedig szinte a végtelenségig ismétlődik, amíg a lámpát ki nem kapcsoljuk.

A tökéletes sűrűség eléréséhez szükséges a vegyi anyagok titkos keveréke, de ez persze nem jelenti azt, hogy otthon az emberek ne próbálkoztak volna valami hasonlóval. A sikeres végeredmény azonban mindig önmagáért beszél ezzel az egyedülálló lámpával, ami nyugtatólag is hathat az emberre.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.