Mintát vettek a tengervízből a fukusimai atomerőműnél, az eredmények biztatóak
A Tepco tájékoztatása szerint a vízben lévő radioaktív izotópok szintje még az előzetesen vártnál is alacsonyabb.
Mint ismert, Japán csütörtökön megkezdte a több mint 1 millió tonna kezelt radioaktív víz Csendes-óceánba engedését a megrongálódott fukusimai atomerőműből, annak ellenére, hogy a helyi halászok és a szomszédos országok hetek óta tiltakoztak ez ellen.
A pekingi külügyminisztérium szóvivője, Vang Ven-pin például egy sajtótájékoztatón azt mondta, mindez egy „rendkívül önző és felelőtlen lépés, mivel a kibocsátással a radioaktív szennyezés kockázatai a világ többi részére is átterjednek, és ezzel Japán önző érdekeit az egész emberiség hosszú távú jóléte fölé helyezi”.
Nemrégiben viszont a japán halászati ügynökség azt közölte, hogy a fukusimai atomerőmű körüli vizekben lévő halakat vizsgálatnak vetették alá, s a szervezetükben nem volt kimutatható a radioaktív izotóp, a trícium szintje. Hozzátették, a hálókat a hűtővíz tengerbe engedésekor vetették ki, s azt tervezik, hogy naponta tesznek jelentést a vizsgálatok eredményeiről – számolt be a CNA.
Az Euronews szerint az erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company (Tepco) pénteken arról is tájékoztatott, hogy megtörtént az első mintavétel a tengervízből, amelynek eredményei igazán biztatóak, ugyanis a vízben lévő radioaktív izotópok szintje még az előzetesen vártnál is alacsonyabb.
Kiemelték, az erőmű közelében az óceán trícium-tartalma a kimutatható koncentráció alsó határa alatt van. Egészen pontosan a trícium-koncentráció literenként 10 becquerel volt az első méréskor, ami nem sokkal magasabb a visszaengedés előtt mért értéknél, amikor a tengervíz radioaktivitása 1 becquerel/liter volt.