A világ több pontján is komolyra fordult a koronavírus-helyzet
Drasztikusan fogalmazott a WHO-főigazgatója hétfőn, aki úgy véli, a koronavírus-járvány messze a legsúlyosabb egészségügyi válság, amivel a szervezetnek valaha szembe kellett nézni.
Drasztikusan fogalmazott a WHO-főigazgatója, aki úgy véli, a koronavírus-járvány messze a legsúlyosabb egészségügyi válság, amivel a szervezetnek valaha szembe kellett nézni.
Elnézve az elmúlt idők eseményeit, könnyen lehet, hogy igaza van Dr. Tedrosnak, ha csak az ázsiai és a csendes-óceáni térségből indulunk ki. A két régió az elsők között volt, amikre rászakadt a koronavírus terhe, és szintén az elsők voltak, akik meg is tudtak vele birkózni. Az elmúlt néhány hét eseményei azonban azt sugallják, ismételten szorult helyzetbe kerültek.
Ez még azok számára is rendkívül aggasztó, akik a vírus első hullámát sem tudták még igazán az irányításuk alá vonni, nemhogy az olyan katasztrofális állapotban lévő helyszíneknek, mint az Egyesült Államok vagy Brazília. A tudósok becslése szerint azonban messze még a vége, a téli hónapokban akár újra várható egy súlyos tetőpont.
A járvány fészkében, Kínában például több helyen is olyan szintű esetszám-növekedésről számolnak be, mint amilyeneket február-március óta nem lehetett tapasztalni. Hongkongban szintén pokoli a helyzet, az elmúlt két hét során több ezer új esetet regisztráltak, és az elmúlt hat nap során zsinórban 100 feletti fertőzöttet érzékeltek. Ha ez a tendencia továbbfolytatódik, könnyen lehet, a kórházi rendszer nem fogja elbírni ezt a súlyt.
Japánban szintén a pandémia kezdete óta nem tapasztalt számokat lehet kiolvasni, csak az elmúlt hét során 5000 új fertőzöttet regisztráltak. Tokióban például egészen hétfőig, zsinórban hat napon át 200 feletti új fertőzöttet azonosítottak, ami a régió tekintetében elképesztően magas. Ott van még Ausztrália is, ahol Victoria államban súlyos gócpont alakult ki, és jelenleg is 4775 aktív esetet ápolnak.
Ne hagyd ki:
Az említett országok legújabb fertőzési hullámai rendkívül meglepték a hatóságokat, és habár sok esetben arról van szó, hogy a kormányzatok különböző hibái csak most buktak ki, az is hozzájárul az esetszám-növekedéshez, hogy a SARS-CoV-2 egyik legaktívabb vírustörzse csak most jelent meg igazán a térségben, és sokáig az eseteket egyáltalán nem érzékelték, ami végül a robbanáshoz vezetett.
A Hongkongi Egyetem egyik professzora szerint nagyon nehéz belőni például Hongkong esetében, mi okozta a legújabb hullámot, de erősen elképzelhető, hogy a külföldről behurcolt fertőzéseknek köszönhető. A városállam kormánya ugyan megpróbálta a tesztelést kellő mértékben felpörgetni, viszont mégsem sikerült kellő hatékonysággal végrehajtani a folyamatot.
Hongkongban újabb intézkedésekkel próbálkoznak, egyrészt kötelezővé tették a maszkviselést, másrészt a kínai kormány segítségével egy 2000 férőhelyes ideiglenes kórházat húznak fel a város reptere közelében. A következő néhány hét kulcsfontosságú lehet a városnak, ugyanis potenciálisan egy rendkívül súlyos járványkitöréssel kell megküzdeniük, ha nem elég effektívek az intézkedések.
Ausztrália esetén másról van szó, ugyanis Victoria államot azonnal karantén alá vonták, viszont a számokat egyszerűen nem tudják elnyomni. A szakértők ebben az esetben türelmet kérnek a helyiektől, mivel a vesztegzár általában működőképes, csak még most azonosítanak számos olyan fertőzést, ami hetekkel ezelőtt történhetett.
Ne hagyd ki:
A probléma pedig ilyen tekintetben különösen aggodalomra ad okot, mivel ha a legkiemelkedőbb járványkezelést felmutató országok ilyen mértékben szenvednek, akkor felmerül a kérdés, hogyan oldják meg a vírus terjedésének irányítás alá vonását a világ azon régióiban, ahol jelen pillanatban kilátástalannak tűnik a helyzet.
Annak ellenére, hogy súlyosan emelkednek az esetszámok Ázsiában és a Csendes-óceán térségében, még csak közel sem okoz akkora káoszt az új helyzet, mint amit az Egyesült Államokban és Brazíliában látunk, és fontos kiemelni, hogy ezen két ország még mindig csak az első hullámmal küzd. A tél pedig egyre közelebb van, amire folyamatosan figyelmeztetnek a szakértők.
Egyelőre az is megválaszolatlan kérdés, lesz-e hatékony és biztonságos védőoltásunk, és még csak utána merülhet fel, hogy egyáltalán lesz-e elegendő. A helyzet mindenesetre aggasztó, gyakorlatilag az egész világ számára, ami nem éppen vetít előre pozitív jövőképet.
Ne hagyd ki: