Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

MiG-35: a bivalyerős orosz vadászgép, ami a kutyának sem kell

A MiG-35-ös vadászgépek papíron komoly harci repülőknek tekinthetők, amely megfelelő azon nemzeteknek, amelyek fejleszteni akarják légierőjüket, viszont nincs lehetőségük csúcstechnológiás nyugati gépeket vásárolnia.

...svg content...A Fecskék orosz mûrepülõ csoport MiG-35-ös harci gép bemutató repülése után leszáll a MAKSZ 2021 moszkvai nemzetközi repüléstechnikai és ûrhajózási kiállításon a Moszkva melletti Zsukovszkij katonai repülõterén 2021. július 21-én. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ennek ellenére még Oroszországot sem érdekli igazán a saját vadászgépe, ezért a 19FortyFive megvizsgálta, hogy pontosan mi lehet az oka ennek a totális érdektelenségnek, amely a MiG-35-ös vadászgépet övezni.

A Kreml számtalan alkalommal dicsére a MiG-35-ös képességeit, amely gyakorlatilag a MiG-29K/KUB és a MiG-29M/M2 feljavított változata. A minden időjárásba funkcionális 35-öst a Mikojan tervezte, amely az állami hadiipari cég egyik leányvállalata. Soron kívül Nagy Márton Matolcsy Györgynek: csak ijedt emberek bújnak az intézményük mögé

A MiG-35-ösről eddig úgy hírlett, hogy nappal és éjjel is képes csapást mérni a célpontjaira, köztük mozgó és statikus célpontokra, valamint szárazföldi célpontokra egyaránt. Néhány szakértő azonban úgy véli, hogy a 35-ös nem több, mint egy szimpla marketingtrükk.

Ezt arra alapozzák, hogy a közepes súlyú vadászgép továbbra sem több, mint egy negyedik generációs „++” vadászgép – legalábbis sokan úgy véli. Az oroszok részéről pedig komoly probléma, hogy még mindig nem sikerült beindítani a sorozatgyártást, 15 évvel a bejelentése után.

A MiG-35-ös nevével még 2007-ben ismerkedhetett meg először a világ, a fejlesztése azonban nagyon lassan haladt és mindössze 2013-ban érkezett az első hír, hogy az orosz légierő 37 darab MiG-35-öst rendelt.

Noha „csak” egy negyedik generációs vadászgép, a MiG-35 jelentős mértékben tovább fejlesztette a repüléselektronikát, ráadásul fejlett fegyverrendszereket tartalmaz, ideértve az új Phazatron Zhuk aktív fázisú radart, amely több célpontot képes észlelni.

Úgy tudni, a gép egyszerre 30 célpontot képes felfelé követni és egyszerre hatot támadni – miközben az érzékelő rendszer 50 kilométeres hatótávról képes azonosítani, ha valós fenyegetés áll a MiG-35-ttel szemben.

A radarrendszer fejlettségét jól mutatja, hogy képes ellenállni a hatástalanító rendszereknek, valamint nagyobb az észlelési távolsága, mint a korábbi orosz gyártású radarplatformoknak. A MiG-35-öst egyébként két Klimov RD-33MK motor hajtja, amely segítségével Mach 2.25-ös (2778 km/h) sebességgel tud közlekedni.

A MiG-35 sokféle rakétát és bombát tud szállítani, illetve kilőni, köztük Kh-31A hajótörő rakétákat, Kh-31P radarellenes rakétákat, Kh-29TE rakétákat és KAB-500Kr irányított bombákat. A vadászgépet ezen felül egy 30 mm-es ágyúval is felszerelték, viszont mindössze 150 adag lőszert képes hordozni.

Oroszország egyelőre az egyetlen, amely MiG-35-össel szerelte fel magát, pedig eredetileg ezt a gépet is az exportpiacra szánták. Indiában gondolkodtak, mint potenciális vásárló, a gyártási nehézségek miatt azonban Új-Delhi sem kíván tovább várni.

Ráadásul azt sem tudni, hogy egyáltalán az orosz légierőnek leszállítják a 2013-as megrendelés egészét. Mint a Szu-57-es lopakodó és a T-14-es Armata tank esetében láthattuk, Moszkva könnyen túllelkesedik egy új katonai technológia kapcsán, majd csalódást okoznak azzal, hogy nem tudnak értelmezhető mennyiséget előállítani belőle.

Rossz hír, óránként akár 1600 forintba is kerülhet a parkolás Budapesten

Mint kiderült, a 2000 kilogramm feletti gépjárműveknek kétszeres parkolási díjat kell majd fizetniük.

Videón Mbappé nagyon gyenge büntetője a Liverpool ellen

Mbappé messze nem élete formájában játszik a Real Madridnál, és a Liverpoolnak lőtt gyenge büntetőjével megint kihúzhatta a gyufát a szurkolók egy részénél.