Miért furcsa szagú a védőgázas csomagolású hús?
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) annak a témáját járta körbe, hogy vajon miért tapasztalunk furcsa, esetleg büdös szagot, amikor kibontjuk a védőgázas csomagolásban lévő húst.
A védőgázas csomagolás olyan, főként fogyasztói, illetve nagyfogyasztói csomagolás, amelyeknél a termék és az elsődleges csomagolószer közötti térben a levegőt valamilyen – rendszerint semleges – gázzal vagy gázkeverékkel felcserélték. Nitrogént, szén-dioxidot, és ezek keverékét használják védőgázként, azért, hogy kiszorítsák a csomagolás alól az oxigént.
A friss húsokat viszont pont oxigénnel zárják össze, melynek célja, hogy a húsok megőrizzék friss, vöröses színüket. A nitrogén egy elég ismerős gáz, az általunk belélegzett levegő például 78 százalékban tartalmazza, tehát nem kell tőle félni. A nitrogént a csomagolás oxigéntartalmának csökkentésére használják, így akadályozzák meg az oxidálódást.
A kórokozók elszaporodásának megakadályozásához némi szén-dioxidra is szükség van, amit ha 20-30 százalék körüli arányban tartalmaz a védőgáz, akkor alkalmas a mikrobiális növekedés megakadályozására. A szén-dioxid is a barátunk tehát – a vizes oldata pedig a jól ismert szénsav. A minőség megőrzési/fogyaszthatósági időn belül a védőgázas csomagolás okozhat némi idegen szagot a termék kicsomagolását követően, de ez kis idő után megszűnik. Azonban más a helyzet, ha a kellemetlen szag csomagolási hiba miatt alakul ki.
Ennek okai a következők lehetnek:
- sérülés,
- rossz minőségű fólia,
- rossz hegesztés,
- nem hatékony oxigéneltávolítás.
Következményei pedig:
- színhiba,
- baktériumos romlás,
- penészek szaporodása.
Ilyen esetben a termék fogyasztása komoly élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent, ezért semmiképpen nem szabad elfogyasztani – írják az Ételt csak okosan oldalon.