Kiderült, miért dörzsölik a szemüket az álmos kisbabák
Ismerős jelenség, de vajon mi is áll mögötte? Kutatók most megválaszolták!
Amikor egy baba megdörzsöli a szemét, az árulkodó jele annak, hogy álmos, és ideje lenne szunyókálni egy kicsit. Amerikai kutatók most azt vizsgálták, hogy mi váltja ki ezt a viselkedést, és pontosan milyen evolúciós célt szolgálhat?
„Sajnos nem tudjuk megkérdezni a babáktól, hogy pontosan miért dörzsölik a szemüket” – válaszolta a kutatás célját firtató érdeklődésre Dr. Rebecca Dudovitz, a David Geffen School of Medicine általános gyermekgyógyászatának docense a LiveScience-nek.
„De a későbbi tapasztalatokból tudjuk, hogy az emberek hajlamosak dörzsölni a szemüket, amikor fáradtak, és úgy gondoljuk, hogy ennek köze lehet ahhoz az érzéséhez, amit akkor észlelünk, amikor a szemizmok keményen dolgoznak, és jelzik az agynak, hogy ideje lenne egy kis szünetet tartani” – mondta Dudovitz.
„Ugyanúgy, ahogy a vállunknak szüksége lehet egy masszázsra, miután egész nap az íróasztalnál ülünk, a szem fókuszálását segítő izmok is jobban érzik magukat, miután megmasszírozzuk őket. A csecsemők sok időt töltenek azzal, hogy a környezetükben lévő tárgyakat vizsgálják, és a szemük ebben elfárad” – fogalmazott.
A bámulás ráadásul kiszárítja a szemet – és tekintve, hogy a csecsemők percenként csak néhányszor pislognak, nem meglepő, hogy a szemük erre érzékenyebben reagál. Így valószínűleg a csecsemők ugyanazért dörzsölik a szemüket, amiért a felnőttek: elfáradtak, és ezzel is jelzik, hogy készen állnak a jól megérdemelt pihenésre.