Kiderült a Michigan-tó fenekén felfedezett furcsa körök rejtélye
Két évbe került, mire végre rájöttek, mi okozhatta a mélyedéseket a tó alján.
2022-ben különös szonárfelvételek láttak napvilágot a Michigan-tó aljáról, melyekre a tudósok egészen mostanáig keresték a választ. Mint kiderült, a mélyben talált nagyjából 40 lyuk 6-12 méter mély, átmérőjük pedig 150 és 300 méter között van.
Az már akkor egyértelművé vált, hogy a szabálytalan alakzatokat nem emberkéz hozta létre a világ ötödik legnagyobb tavában, melynek átlagos mélysége 85 méter, legmélyebb pontja pedig több mint 280 méter.
A kutatók egy távirányítású járművet küldtek le, hogy közelebbről is megvizsgálhassák a képződményeket, melyekről végül kiderült, hogy természetes úton keletkezett kráterek – írja a Live Science.
A szakemberek korábban hasonló mélyedéseket találtak a Michigan állam és Kanada által határolt Huron-tó alján, így ezekkel hasonlították össze, melyekről végül megállapították, hogy víznyelők.
„A Michigan-tó részben mészkövön fekszik, amely hajlamos a feloldódásra, így valószínű, hogy a tófenéken lévő kráterek is víznyelők” – mondta Steve Ruberg. A Nagy-tavak Környezetvédelmi Kutató Laboratóriumának tudósa.