Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Történelmi videófelvétel örökítette meg a hatalmas mianmari földrengés pillanatát

Történelmi videófelvétel örökítette meg a hatalmas mianmari földrengés pillanatát

Történelmi videófelvétel örökítette meg a hatalmas mianmari földrengés pillanatát
Munkások a mianmari földrengésben használhatatlanná vált fővárosi Ottara Thiri magánkórház épületében, Najpjidóban 2025. április 25-én. A március 28-i, 7,7-es erősségű földrengés az utóbbi száz év legnagyobb földmozgása volt Mianmarban, ahol több mint 3700-an életüket vesztették és 5100-nál többen megsérültek, 145 embert azóta sem találnak. A földrengésben csaknem 49 ezer ház és több mint kétezer kormányzati épület megsemmisült. A természeti katasztrófa egész falvakat rombolt porig, és rengeteg ember maradt élelem, víz és fedél nélkül. MTI/EPA/Nyein Chan Naing

Biztonsági kamera rögzítette először a történelemben, ahogy egy tektonikai törésvonal mentén szétválik és elmozdul a földfelszín.

A márciusi mianmari földrengés során készült biztonsági kamerás felvétel páratlan betekintést nyújt a természeti katasztrófa mechanizmusába, amely nemcsak a tudományos közösséget döbbentette meg, hanem új fejezetet nyithat a szeizmológiai kutatásokban is.

A március 28-án rögzített felvételen egy olyan jelenség figyelhető meg, amelyet korábban még soha nem sikerült kamerával megörökíteni. A 7,7-es erősségű földrengés során a Sagaing-törésvonal mentén mintegy 460 kilométer hosszan megnyílt a földfelszín, miközben az egyik oldal hirtelen előremozdult. „Amikor megláttam a felvételt, teljesen ledöbbentem” – nyilatkozta Wendy Bohon földrengéskutató geológus és tudományos kommunikációs szakértő Sacramentóból.

A NASA Jet Propulsion Laboratory kutatói műholdas és radaradatok alapján megállapították, hogy a földrengés következtében egyes területeken akár hat méteres vízszintes elmozdulás is bekövetkezett a törésvonal mentén. A Japán Térinformatikai Hatóság megfigyelései szintén megerősítették ezeket az adatokat.

A törésvonal mentén kialakuló repedés terjedési sebessége

Judith Hubbard, a Cornell Egyetem Föld- és Légkörtudományi Tanszékének docense elmondta, meggyőző bizonyítékok utalnak arra, hogy úgynevezett szuperszonikus földrengésről lehet szó. Ebben az esetben a törésvonal mentén kialakuló repedés terjedési sebessége meghaladja a szeizmikus hullámok sebességét, amely akár másodpercenként hat kilométer is lehet.

A felvételt május 11-én tették közzé a 2025 Sagaing Earthquake Archive YouTube-csatornán, amely a földrengés óta gyűjti a közösségi médiában és biztonsági kamerák által rögzített videókat. A videót a Tha Phay Wa-i erőműben található kamera készítette, amely Thazi településen található, mintegy 110 kilométerre Mandalay városától délre, közel a földrengés epicentrumához és a 6,7-es erősségű utórengés helyszínéhez.

Bohon geológus szerint a felvétel hitelessége megkérdőjelezhetetlen, amit számos apró részlet is alátámaszt. A videón megfigyelhető, ahogy a rengés kezdetekor egy madár elrepül, majd néhány másodperccel később egy távvezetékoszlop meghajlik. A szakember kiemelte a felszíni formák, azaz a geomorfológia jelentőségét is, amely jól mutatja a földrengések tájformáló hatását.

A természeti katasztrófa következtében mintegy 3700 ember vesztette életét a mianmari katonai junta közlése szerint, a pusztítás pedig a szomszédos Thaiföld fővárosában, Bangkokban is érezhető volt. A tudósok szerint az ilyen részletes videófelvételek jelentősen hozzájárulhatnak a földrengések mechanizmusának jobb megértéséhez és a jövőbeni károk mérsékléséhez.

Bohon hangsúlyozta, hogy a biztonsági kamerák és egyéb megfigyelőrendszerek elterjedésével várhatóan egyre több hasonló felvétel készülhet a jövőben, ami tovább segítheti a kutatók munkáját és a földrengések elleni védekezést.