A Miamiban leomlott lakókomplexum egy aggasztó veszélyt tárt fel: sós víz tör fel a föld alól
A kutatók most minden erejükkel azon vannak, hogy minden figyelmet a tavaly nyáron összeomlott épületre és annak környékére tereljenek.
Nem sokkal azután, hogy bekövetkezett a 98 ember életét követelő tragédia, Randall Parkinson úgy érezte, megvilágosodott. A geológus Miami-i Florida International University munkatársa, ahol az éghajlatváltozás hatásait tanulmányozza, és a tragédia után azon tanakodott, hogy a tengerszint emelkedése miatt vajon kerülhetett-e víz az épület alatti talajba.
Miután nem ő volt az egyetlen, akiben felmerült az a kérdés, hogy az éghajlatváltozás okozta tengerszint-emelkedés miatt vajon kerülhetett-e sós víz közvetlenül az épület alatti talajba, úgy határozott, hogy „egy kicsit mélyebbre fog ásni”, hogy kiderítse.
A lakókomplexum tavaly június 24-én omlott össze, melynek következtében 98 ember vesztette életét, és a mai napig nincs válasz minden égető kérdésre, mely az épület összeomlásával kapcsolatos. Parkinson azonban úgy döntött, nem fogja annyiban hagyni a dolgokat, és bebizonyítja, hogy az épület alá beszivárgó sós víz is szerepet játszott a tragédiában.
Az általa felderített dokumentumok tanúsága szerint a komplexumban dolgozók több alkalommal is arról tettek jelentést, hogy jelentős mennyiségű víz szivárgott be a garázsba, melyet szivattyúkkal próbáltak eltávolítani. Ezen felül olyan fotókat is talált az épületről, melyeken egyértelműen látszik, hogy az épület legalsó részén lévő oszlopok jelentősen korrodálódtak, sőt, kisebb áradásokról is látott felvételeket.
A Miami-Dade megyei esküdtszék vizsgálata során kiadott decemberi jelentésben pedig kimondták, a sós víz behatolása nagy valószínűséggel jelentős károkat okozott az épület szerkezetében. Parkinson és több kutató is kiemelte, nem azt állítják, hogy kizárólag a sós víz okozhatta a tragédiát, ugyanis ismert, hogy az építkezés során sem tartották be a biztonsági előírásokat.
Parkinson és a többi, a témával foglalkozó szakértő kiemelte, még ha nem is konkrétan a sós víz okozta az épület összeomlását, szeretnék felhívni a figyelmet a jelenségre, mely egy „láthatatlan és figyelmen kívül hagyott veszély”, ami nem egyedi, mivel a floridai partvidéken több lakókomplexumot is veszélyeztethet – számolt be az NBC News.