Mi köze a furcsa menstruációs tüneteknek a koronavírus elleni védőoltáshoz?
Sokan tapasztalnak szokatlan tüneteket a koronavírus elleni védőoltás felvétele után a menstruációs ciklusukat illetően, ám nem biztos, hogy ezeket konkrétan a vakcina okozza.
A koronavírus elleni védőoltás felvételével nagyon sokan borzasztóan megkönnyebbülnek, de számos ember számol be olyan rövid ideig tartó mellékhatásokról, mint a hányinger, az izomfájdalmak és a fejfájás. Az egészségügyi szakemberek szerint aggodalomra semmi ok, hacsak nem tart néhány napnál tovább bármelyik tünet, ám többen egy eddig ismeretlen mellékhatásról számoltak be: erősebb vagy korai menstruáció, vagy máshogy szabálytalan ciklus.
Dr. Kate Clancy februárban tette fel a kérdést Twitteren, hogy a követői tapasztalak-e bármilyen furcsaságot a ciklusuk körül a koronavírus elleni oltóanyag felvétele után – írja a Refinery 29. A közösségi oldalon válaszoló felhasználók közül többen észlelték, hogy váratlanul menstruálni kezdtek, illetve néhányan arról számoltak be, hogy annak ellenére, hogy már megkezdték a menopauzát, vagy méhen belüli fogamzásgátló eszközzel rendelkeznek, menstruációs tüneteket tapasztaltak, például görcsöket és vérzést.
Nem csak a Twitterezők vettek észre hasonló kapcsolatot a vakcina és a menstruációs ciklus között – a Redditen számos felhasználó ugyanilyen mellékhatásokat tapasztalt. A közösségi oldalon született válaszok után Dr. Clancy megkezdte az adatgyűjtést egy tudományos kutatáshoz, amely a koronavírus elleni oltóanyag menstruációra való hatását vizsgálja.
Jelenleg nincsen arra tudományos bizonyíték, hogy közvetlen kapcsolat lenne a vakcina és a ciklus zavarai között. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ adatbázisában legalább 32 ember jelezte, hogy valamilyen változás következett be a menstruációjával kapcsolatban, bár ez nem egy hatalmas szám az összes mellékhatáshoz és az összes beadott oltóanyaghoz képest.
Dr. Heather Bartos, texasi szülész-nőgyógyász elmondta, hogy a stressz-szint változása hatással lehet a ciklusra is, és ez akkor is igaz, ha megkönnyebbülésről van szó, nem egy eszkalálódó, romló helyzetről. Dr. Bartos szerint a koronavírus-járvány első amerikai hullámainak korai szakaszai óta megfigyelhető a ciklusban beállt változás, ahogyan az oltási program indulása óta is. A nőgyógyász a pácienseinek azt tanácsolja, hogy amíg egy-két alkalommal történik csak változás (kimarad a menstruáció, később vagy hamarabb érkezik, más tünetek jelentkeznek), addig ne aggódjanak, ám ha 3-4-5 vagy több alkalommal tapasztalnak problémát, azzal érdemes komolyan foglalkozni.
Dr. Bartos hozzátette, hogy a méhen belüli fogamzásgátló eszközökkel rendelkezőknél szintén nem szokatlan, hogy megfázás, influenza, vagy fertőzések esetén vérzés következik be. Ráadásul a védőoltás egyik gyakori mellékhatása, a láz könnyen okozhat erősebb, fájdalmasabb menstruációt – és valószínűleg inkább ez okozza a változást, mint maga az oltóanyag. Ha ez nem lenne elég, a kutatások szerint az ösztrogénszintek miatt a menstruáló emberek erősebb immunválasszal rendelkezhetnek és súlyosabban jelentkezhetnek a mellékhatások.
– magyarázta Dr. Bartos.
A menstruációt és a menstruációs fájdalmakat, tüneteket túl gyakran hagyja figyelmen kívül az orvostudomány és az egész világ – ennek ékes példája lehet, hogy az endometriózis diagnosztizálása mennyi időbe és fájdalomba telhet – ezért természetesen érdemes vizsgálni a menstruáció és a koronavírus elleni védőoltás közötti esetleges kapcsolatot. Dr. Bartos kiemelte, hogy a vakcina még nagyon új, és az epidemiológusoknak pedig még mindig nagyon sok dolguk van a járvány és az oltóanyag körül egyaránt.