Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
Gyermekbénulás elleni szert cseppentenek egy gyerek szájába a jemeni fővárosban, Szanaában 2020. november 29-én. A jemeni hatóságok egy egészségügyi program keretében több mint öt millió, öt éven aluli kisgyereket kívánnak beoltani. MTI/EPA/Jajha Arhab

Mi az a poliovírus, és mennyire kell tartanunk tőle?

Szerző: Borbély Fanni

Először New Yorkban, majd Londonban, s Jeruzsálemben találtak poliovírust a szennyvizekben, így joggal merül fel a kérdés, hogy mi ez a betegség, és mennyire kell tartanunk tőle.

not image

Borbély Fanni

2022. augusztus. 18 - 15:56

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a hivatalos közlés szerint a New York-i minta alapján arra lehet következtetni, hogy a vírus szélesebb körben jelen van, ugyanakkor nincs szükség sürgős immunizációra a New York nagyvárosi körzetében a magas átoltottság és immunitás miatt.

Arra ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy az oltatlanok, és a gyenge védekezőképességgel rendelkezők nagyobb veszélynek vannak kitéve. New York állam egészségügyi biztosa úgy nyilatkozott, hogy minden felfedezett poliovírusos megbetegedésre több száz észrevétlen fertőződés jut. Mary T. Bassett hozzátette, hogy a New York-i eset riasztó, de nem meglepő. Soron kívül Kiderült, hány Tisza Párt-szavazó ragaszkodik Magyar Péterhez

A halálos járványos gyermekbénulás kialakulásáért felelős poliovírus korábban évente több tízezer gyermeket bénított meg, s hosszú évtizedek óta először jelent meg New Yorkban, Londonban és Jeruzsálemben, így szakértők azon dolgoznak, hogy oltási kampány induljon a betegség ellen.

Járványos gyermekbénulás, Heine-Medin Kór

A járványos gyermekbénulás egy poliovírusok által okozott, akár maradandó bénulást hátrahagyó fertőzés és tünetegyüttes. Kórokozója a poliovírus 1-es, 2-es és 3-as típusai. A fertőzés forrása a tünetmentes vírusürítő, valamint a beteg ember.

Főként széklet útján (ún. enterális úton), kisebb mértékben cseppfertőzéssel terjed, közvetlen érintkezéssel, fertőzött élelmiszerek, tárgyak és szennyvíz közvetítésével. A betegség terjesztője lényegében az emberi széklet, ami érintéssel, piszkos evőeszközzel is átjuttathatja a vírust emberről emberre, az állatvilágban ez a típusú fertőzés gyakorlatilag nem fordul elő.

A poliovírus-fertőzések jelentős része, közel 90 százaléka teljesen tünetmentes, vagy nagyon enyhe tünetekkel zajlik, a többi esetben viszont nagyon súlyos, életre szóló maradványtünetek jelennek meg vagy akár halállal is végződhet az elsősorban gyermekeket érintő infekció.

A megbetegedés neve utal a betegségre, azaz a gerincvelő mellső szarvában helyet foglaló, az izmok vezérléséért felelős mozgató idegsejtek elhalására. Az idegsejtek pusztulása lehet szakaszos is, ezáltal az izomcsoportok aszimmetrikus bénulása következik be.

A rettegett betegség

A járványos gyermekbénulás a 20. század első felében globálisan rettegésben tartotta a szülőket: a főként az 5 év alatti gyermekeket érintő betegség gyakran abszolút tünetmentes, ám olyan jellegzetes tünetekkel is jelentkezhet, mint a láz és a hányás.

A jelenlegi járványügyi adatok szerint 200 fertőzésből egy biztosan visszafordíthatatlan bénuláshoz vezet, a betegek halálozási rátája pedig a 10 százalékot is meghaladja. Hiába a múlt kor betegsége, még mindig nincs rá gyógymódunk, ám az 1950-es években kifejlesztettek egy olyan védőoltást, mellyel a járványos gyermekbénulás teljes mértékben megelőzhető: ennek okán pedig a betegség legkegyetlenebb formája eltűnt a föld színéről.

A betegség azonban jelenleg Afganisztánban és Pakisztánban is endémiás, és a gyermekek főként ürülékkel való érintkezés útján kapják el a járványos gyermekbénulást előidéző poliovírust. Malawiban és Mozambikban is jegyeztek behurcolt eseteket, ami azért is aggasztó, mert ezekben az országokban az 1990-es évek óta először jelentették a betegség megjelenését.

Különböző törzsek

A poliovírusnak két fő formája létezik: a fenti, súlyosabb lefolyású típus mellett ugyanis ritkán, de előfordul az úgynevezett oltásból származó poliovírus is. Utóbbit fedezték fel nemrég Londonban és az Egyesült Államokban, New Yorkban a szennyvizekben, New York államban pedig azóta egy bénulásos esetet is jelentettek.

Egy genetikailag hasonló vírust találtak Jeruzsálemben is, tudósok pedig azon dolgoznak, hogy megtalálják a kapcsolatot az esetek között. Míg az oltásból származó poliovírus jóformán ismeretlen a fent említett országokban, igen komoly veszélyt jelent, mivel minden évben járványokat okoz, többek között 2021-ben, Nigériában, amikor 415 megbetegedést regisztráltak.

Ez a poliovírus ugyanis a gyengített élő vírust tartalmazó, szájon át alkalmazható járványos gyermekbénulás elleni készítmény használatából ered: miután a gyermek megkapta a készítményt, néhány héten át székletürítéssel távozik szervezetükből a vírus, ám a higiénia hiánya miatt az aluloltott közösségekben könnyedén elterjedhet és visszamutálódhat a vírus súlyos változatává.

Miért most jelent meg?

Szakértők továbbra is egyetértenek abban, hogy mind az oltásból származó, mind pedig a súlyosabb lefolyású betegséget okozó gyermekbénulás-járvány kitöréséért a lakosság alultolottsága a felelős. Az amerikai CDC szakértője rámutatott, az oltási bizonytalanság már a koronavírus-járvány előtt is komoly problémát jelentett, ám azóta csak tovább romlott a helyzet az úgynevezett rutinimmunizálásban.

Ezt pedig rövidebb lebontásban az is példázza, hogy 2020-ban összesen 1081 oltásból származó megbetegedést jegyeztek világszerte, ami több mint háromszor annyi, mint az előző években. Az idei évben eddig 117 esetet erősítettek meg, ám szemmel láthatóan jelentős erőfeszítéseket tesznek a gyermekbénulás elleni oltási kampányok fellendítése érdekében.

Forrás: CNA/ANTSZ