Meteorológiai állomást telepítettek a világ legmagasabb hegycsúcsára
Korántsem egy egyszerű feladatot hajtottak végre sikeresen a meteorológusok, ugyanis a megfigyelő szerkezetet egyenesen a Mount Everest tetejére kellett felhelyezniük.
Korántsem egy egyszerű feladatot hajtottak végre sikeresen a meteorológusok, ugyanis a megfigyelő szerkezetet egyenesen a Mount Everest tetejére kellett felhelyezniük.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy végül nem maguk a kutatók, hanem a nepáli serpák álltak a bátor tett mögött, akik a Csomolungma halálzónájaként emlegetett, mintegy 8 430 méteres magasságban lévő rendkívül szeles hegyoldalon szerelték össze a készüléket.
A National Geographic és a Rolex közös 2019-es expedíciójában a hegymászók extrém hidegeket élhettek át, miközben megközelítették azt a helyszínt, ahol végül felállíthatták a meteorológiai állomást.
Tom Matthews a The Conversation magazinnak adott interjúban elmondta, ennyire még egyetlen küldetéstől sem félt, az viszont boldogsággal töltötte el, hogy sikerrel jártak, így mostantól megkezdődhet a Mount Everest időjárásának még pontosabb nyomon követése:
Szerencsére Phutasi serpa elegendő testhőmérséklettel rendelkezett ahhoz, hogy felmelegítse az akkumulátorokat, így folytatni tudták a fúrást, majd telepítették a Csomolungmára az állomást.
Ezután a hegymászók a serpákkal együtt visszavonultak a biztonságos zónába, ahonnan azonnal le is ellenőrizték, minden tökéletesen működik-e. A meteorológiai állomás segítségével közvetlenül monitorozhatják majd a Mount Everest légáramlatait, valamint tisztább képet kaphatnak arról, miként változik a Himalája éghajlata.
Az előzetes eredmények alapján rájöttek, hogy meglepő módon az extrém hidegek ellenére a Csomolungma csúcsán minden eddiginél nagyobb mértékben olvadhat a jég- és hóréteg.