Mesterséges bőr teheti valósághűbbé a videojátékokat
Újabb jelentős felfedezés határán állunk, melynek előnyeit a művégtagokkal élők is megtapasztalhatnák.
Szintetikus bőrrel bevont protézis segíthetné a művégtagokkal élőket a tapintás érzetének megtapasztalásában, de ugyanez a technológia tehetné lehetővé azt is, hogy egy videojáték történéseit a saját bőrünkön is megérezzük.
A mesterséges bőrrel bevont tapasz a felhelyezése után rezeg és enyhén nyomja a bőr felületét, ami ezt követően impulzusokat továbbít. A tesztek során egy protézist viselő férfi művégtagára helyezték fel a tapaszt, majd miután megragadta az elé kihelyezett poharat, a tapasz jeleket küldött a felkarhoz, lehetővé téve ezáltal az érintés érzetének megtapasztalását.
„A tapintás nagyon fontos egy végtag használatának szempontjából”, nyilatkozta Christof Lutterot, az Egyesült királyság Bathi Egyetemének professzora. „Bárki, aki megpróbálta már télen csupasz kézzel megfogni a hideg kilincset tudhatja, hogy az érintés érzékelés rendkívül fontos a tárgyak kezelésének szempontjából.”
A szintetikus bőr a tervek szerint videojátékoknál is felhasználható lesz, a működési elv pedig nem túl bonyolult, a felhelyezett tapasz ugyanis épp olyan ingereket kap majd, mint a játékban szereplő karakter, vagyis adott esetben akár egy bekapott lövés is megérezhető lesz, persze nem olyan intenzitással, mintha az a való életben történne.
A mesterséges bőrt kifejlesztő John Rodgers már a finomhangolással és továbbfejlesztéssel kapcsolatos munkálatokat is megkezdte, a cél ugyanis az, hogy a tapaszok a tapintáson túl a bőr hűtésére és fűtésére is képesek legyenek.