A top sminkmárkák még mindig használnak mérgező vegyi anyagokat a kozmetikumokban
A kutatók 231 termékminta több mint felében, köztük rúzsokban, szempillaspirálokban és alapozókban találtak PFAS-ra utaló jeleket.
A mérgező PFAS (perfluor-alkil) vegyi anyagok széles körben használatosak az Egyesült Államok és Kanada nagy márkái által gyártott kozmetikumokban – állapította meg egy új tanulmány, amely több száz termékben vizsgálta a vegyi anyagok meglétét.
Az Environmental Science & Technology című szakfolyóiratban közzétett, lektorált tanulmány a vizsgált 231 darab smink- és testápolási minta több mint felében mutatta ki a PFAS egyik jelzőjének számító szerves fluor „magas” szintjét. Ezek közé tartozik a rúzs, a szemceruza, a szempillaspirál, az alapozó, az ajakbalzsam, a pirosító, a körömlakk és még sok más kozmetikum.
A leggyakrabban előforduló magas fluortartalmú termékek közé tartozik a vízálló szempillaspirál (a vizsgált márkák 82 százaléka), az alapozók (63 százalék) és a folyékony rúzsok (62 százalék).
A PFAS, vagyis a perfluor-alkil anyagok egy körülbelül 9000 vegyületből álló osztály, amelyet olyan termékek víz- és foltállóvá tételére használnak, mint az élelmiszerek csomagolása, a ruházat és a szőnyegek. Gyakran nevezik őket „örökkévaló vegyi anyagoknak”, mivel a természetben nem bomlanak le, az emberi szervezetben pedig felhalmozódnak.
A vegyi anyagok bizonyos szinteken rákhoz, születési rendellenességekhez, májbetegségekhez, pajzsmirigybetegségekhez, csökkent immunitáshoz, hormonális zavarokhoz és egy sor más súlyos egészségügyi problémához kapcsolódnak. A kutatókat meglepte a veszélyes vegyi anyagot tartalmazó termékek hatalmas száma, mondta Tom Bruton, a Green Science Policy Institute vezető kutatója és a tanulmány egyik szerzője.
Az egyes PFAS-vegyületek szempontjából ellenőrzött termékek mindegyikében 4 és 13 közötti típust találtak. A tanulmány szerzői több tucat márka, köztük a L’Oréal, az Ulta, a Mac, a Cover Girl, a Clinique, a Maybelline, a Smashbox, a Nars, az Estée Lauder és mások által gyártott kozmetikumokat vizsgálták.
A tanulmány azonban nem fedte fel, hogy mely márkák használják a mérgező vegyi anyagokat, mert a szerzők elmondása szerint nem akarták „piszkálni” az érintett cégeket. A Guardian ezért nem tudott a cégektől állásfoglalást kérni, mivel nem világos, hogy melyek használnak PFAS-t.
A vegyi anyagok, amelyek rendkívül mobilisak és könnyen mozognak a környezetben és az emberben is, felszívódhatnak a bőrön keresztül, vagy a könnycsatornákon keresztül, de akár szájon át is bekerülhetnek a szervezetbe. A Green Science Policy Institute megjegyzi, hogy a rúzst viselő emberek akaratukon kívül több kilónyi terméket is lenyelhetnek életük során.
A vállalatok gyakran nem tüntetik fel a PFAS-okat a címkén, amikor a vegyi anyagokat használják, így a fogyasztók számára szinte lehetetlenné válik azok elkerülése. A szabályozó ügynökségek gyakran megengedik a vállalatoknak, hogy a PFAS-t üzleti titokként tüntessék fel; a tanulmány szerint azonban a fluor gyakran jelen van a „hosszan tartó” és „vízálló” termékként hirdetett kozmetikumokban.
Bruton szerint a tanulmány szerzői által áttekintett kozmetikai ipari szakirodalom szerint a PFAS-okat gyakran használják a kozmetikumokban, hogy a termékeket vízállóvá, tartósabbá és könnyebben kenhetővé tegyék. Hozzátette azonban, hogy az ellátási lánc „bonyolult”, és nem világos, hogy a vállalatok tisztában vannak-e azzal, hogy mérgező vegyi anyagokat adnak hozzá.
Megjegyezte, hogy a minták mintegy fele nem tartalmazott nagy mennyiségű fluort, ami arra utal, hogy a kozmetikumok PFAS nélkül is előállíthatók. A tanulmány közzététele egybeesik egy kétpárti törvényjavaslat szenátusi benyújtásával, amely betiltaná a vegyi anyagok használatát a sminkekben.
A „No PFAS In Cosmetics Act”, amelynek szerzője az amerikai szenátusban a maine-i republikánus Susan Collins, a képviselőházban pedig a demokrata Debbie Dingell kongresszusi képviselőnő, arra kötelezné az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalt, hogy 270 napon belül tiltsa be a vegyi anyagok használatát az ilyen termékekben.