Mérgező tengeri hab okozott tömeges megbetegedést Dél-Ausztráliában
Rejtélyes, sárgás színű tengeri hab miatt több mint száz szörfös betegedett meg, valamint számos tengeri élőlény pusztult el Dél-Ausztráliában.
A dél-ausztráliai egészségügyi hatóságok azonnali intézkedésként lezárták az Adelaide-től mintegy 80 kilométerre délre található Waitpinga és Parsons strandokat, miután a területen egy rendkívül aggasztó jelenségre figyeltek fel a helyiek. A szakemberek szerint a különös habképződést nagy valószínűséggel mikroalga-virágzás okozhatja, amelynek kialakulásában meghatározó szerepet játszhat a megszokottnál 2,5 Celsius-fokkal magasabb vízhőmérséklet, valamint a térségben tapasztalható szélcsendes időjárás és az elhúzódó tengeri hőhullám együttes hatása.
Az érintett partszakaszon a szörfösök súlyos egészségügyi problémákról számoltak be, köztük látászavarokról, szemirritációról, köhögésről és légzési nehézségekről. Anthony Rowland szörfös, aki a The Guardian beszámolója szerint elsők között tapasztalta meg a jelenséget, részletesen beszámolt megfigyeléseiről. „A tenger felszínét sűrű, sárgás színű hab borítja, miközben a parton, közvetlenül a víz szélénél nagy mennyiségű zöld, nyálkás, ragacsos anyag gyűlt össze”, mondta.
Rowland fotókat is megosztott a partra sodródott elhullott tengeri élőlényekről, köztük egy ritka csikóhalfajról készített felvételeit, amelyek egyértelműen jelzik a víz szennyezettségét. A közzétett fotókon jól látható, ahogy a hab bugyborékolva terül szét a sziklákon, valamint kígyózó, többszínű csíkokat képez a homokban. „A habban található buborékok szivárványszerű hatást keltenek” – tette még hozzá.
Hatósági intézkedések és magyarázatok
Az állami környezetvédelmi hivatal szóvivője közleményben tájékoztatott a megelőző célú strandzárásról és a folyamatban lévő vizsgálatokról. „A Newland Head természetvédelmi területen található Waitpinga és Parsons strandokat átmenetileg le kellett zárnunk a térségben tapasztalt tömeges halpusztulás miatt” – mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy a strandokat a lehető leghamarabb újranyitják.
NE HAGYD KI
A szakértők szerint a rendkívüli jelenséget az aszályos időszakkal és szélsőséges hőséggel küzdő Dél-Ausztráliában tapasztalható szokatlanul magas vízhőmérséklet, valamint a szélcsendes időjárás miatt kialakuló mikroalga-virágzás idézhette elő. A nyugodt tengeri körülmények és a gyenge hullámzás pedig tovább súlyosbítják a helyzetet, fenntartva a kedvezőtlen környezeti feltételeket.