Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,17 Ft
Euró
398,53 Ft
Font
478,55 Ft
Bitcoin
61,849 $

A mentődolgozók szövetségének elnöke csípős kritikával illette az új ügyeleti rendszert

Erre Győrfi Pál is reagált.

...svg content...Fotó: MTI/Mónus Márton
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, az új alapellátási ügyeleti rendszer kedden indult el, de nem mindenki fogadta örömmel: Lengyel Tibor, a mentődolgozók szövetségének elnöke szerint a mentőszolgálat már így is túlterhelt, és gyakoriak a késések. Kovács Péter, a XVI. kerület polgármestere szintén előnytelennek tartja az új rendszert. Ezzel szemben Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője másképp vélekedett.

Október elsejétől Budapesten is életbe lépett az új alapellátási ügyeleti rendszer, így Magyarország összes vármegyéjében egységes szabályok vonatkoznak azokra, akik este, hétvégén vagy ünnepnapokon orvosi ellátásra szorulnak. Mostantól a fővárosban is az OMSZ koordinálja az ügyeleti ellátást. Soron kívül Tanárvizsga: tízezer pedagógus már levizsgázott, 27-en megbuktak

Az ATV Híradója Lengyel Tibort, a mentődolgozók szövetségének elnökét kérdezte a változásokról. Szerinte a mentőszolgálat már most is túlterhelt, és a késések mindennaposak, ennek ellenére a vezetés ezt nem veszi figyelembe. Mint elmondta, a szervezeten belül jelentős átszervezések zajlanak, miközben a tapasztalatok nem a legpozitívabbak:

„Valamelyik nap voltam egy elsősegélynyújtó tanfolyamon oktatni. Az egyik résztvevővel beszélgetésbe elegyedtem, ő mesélte, hogy egy újraélesztéshez az M0-son – ahol ők laikus szinten a kollégájukat elkezdték újraéleszteni – 55 perc múlva érkezett meg a mentőautó.”

Kovács Péter, a XVI. kerület polgármestere szintén aggályait fejezte ki az ügyben: szerinte az új rendszer nem előnyös számukra:

„Ne vegyünk el az emberektől olyan lehetőséget, ami eddig megvolt nekik. A 16. kerület egy viszonylag nagy kerület, 75 ezer ember lakik benne, és azok a pontok, amiket kijelöltek, viszonylag messze vannak.”

Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője azonban kiemelte, hogy ha egy beteg súlyos állapotban van, vagy nem tudja megközelíteni az ügyeleti pontokat, akkor a mobil egységek házhoz mennek. Hozzátette, jelenleg is 14 ilyen autó működik a városban, és ha a beteg nem tud eljutni akár a 17. kerületi ügyeletre sem, házhoz mennek, és ott látják el. A szóvivő továbbá arról is beszámolt, hogy eddig 400 orvossal kötöttek szerződést, de szükség esetén további külső orvosokat és mentőtiszteket is bevonhatnak. Hozzátette, az orvosi kamara aggodalmai eddig nem igazolódtak be.