Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kiderült, hatással van-e a nők kognitív képességeire a menstruációs ciklus

Egy átfogó vizsgálat járt alaposan utána a dolognak.

Kiderült, hatással van-e a nők kognitív képességeire a menstruációs ciklusFotó: Pixabay
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A beszámolóban kifejtik: az olyan súlyos állapotok, mint a premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD), valamint az endometriózis, jelentősen megnehezítik a nők életét, ám úgy tűnik, hogy a kognitív képességek változására nincs hatással a menstruációs ciklus. A Melbourne-i Egyetem szervezeti viselkedéskutatója, Daisung Jang által vezetett metaanalízisben 102 olyan lektorált tudományos publikációt fésültek át, melyek a megismerés különböző mértékeit értékelték a menstruációs ciklus során – részletezik.

A vizsgált tanulmányok összesen 4 ezer nő adatait gyűjtötték össze, és a kognitív képességeiket tesztelték a ciklusuk során a figyelem, a kreativitás és a végrehajtó funkciók, az intelligencia, a memória, valamint több más viszonylatban is. Hozzáteszik: Daisung Jang csapata kizárta azokat a tanulmányokat, melyek eredményei torzulhatnak mondjuk terhesség, fertőzés, rák miatt, ennek köszönhetően az eredmények csak a menstruáció „alapvető” tapasztalatain alapultak. Ám az eredmények arra utalnak, hogy a hormonok játéka nincs hatással a kognitív képességekre.

A talált különbségek annyira kicsik és következetlenek, hogy jelentéktelennek ítélték őket. „Ez az eredménytelenség valamelyest meglepő, tekintettel a ciklus során végbemenő megannyi, dokumentált fiziológiai változást” – fogalmaztak a tanulmány szerzői. Egyúttal kiemelték, miszerint elképzelhető, hogy a hormonális változások annyira finomak, hogy alig érezhető a hatásuk.

Egy másik lehetőség a PLOS One folyóiratban közzétett publikáció szerzői szerint, hogy a nők képesek „kompenzálni” ezeket a változásokat valamilyen eddig nem ismert módon. A vizsgálat ugyanakkor segíthet eloszlatni az ezt övező mítoszokat – írta meg a HVG a Science alert cikkére hivatkozva.


Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy amerikai kutatók az anyaméhben kezelték az SMA-s magzatot – mindezt a világon először sikerült megvalósítani. Mint kiderült, a most kétéves gyermek folyamatos kezelést kap, és semmilyen jel nincs arra, hogy megjelentek volna nála az SMA tünetei, ami valóban elképesztő.