Olyan helyen történt földrengés, ahol korábban tudományosan elképzelhetetlen volt
Folyamatosan új felfedezéseket tesznek a tudósok a Föld kapcsán, az elmúlt évek egyik legizgalmasabbjáról éppen most adtak hírt.
A tudósok ugyanis 751 kilométer mélyen érzékeltek egy földrengést, amiről azt gondolták, hogy lehetetlen – írja az RT. Az ultramély földrengés még 2015-ben, a szárazföldtől távol eső japán Bonin szigete környékén történt egy 7.9 erősségű földmozgás utórengéseként.
A rendkívüli mélységben történt rengést nem lehetett érezni a felszínen, nagyon érzékeny eszközök kellettek ahhoz, hogy be tudják mérni a forrását. A rengés az alsó köpenyben következett be, ahol nem gondolták korábban a tudósok, hogy lehetséges a rengések.
A rengést érzékelő szeizmológusok a National Geographic magazinnak elárulták, hogy ez eddig a legjobb bizonyíték arra, hogy az alsó köpenyben is lehetségesek a földrengések. Jelen állás szerint 751 km mélységet azonosítottak be a rengésnek, de erről még nincs pontos konszenzus.
Pamela Burnley, a Nevadai Egyetem professzora elmondta, hogy azok az elképesztő hőmérsékletek és extrém nyomás, amely az alsó köpenynél és a mélyebb kéregnél jellemző, alacsony a valószínűsége, hogy hirtelen energiakiáradás miatt így el tudnak törni a kőzetek, hanem inkább meghajlanak.
A legtöbb földrengés ugyanis relatíve sekély szinteken, a földkéregnél és a felső köpenynél következnek be, legfeljebb 100 kilométeres mélységben. A kéregben lévő ásványi anyagoknak kevesebb lehetőségünk van meghajlani, mivel jóval hidegebb van a föld ezen részén.