Ezek a háztartási eszközök jelentik a legnagyobb tűzveszélyt
Érdemes alaposan megfontolni, hogyan rendezzük be otthonunkat, de az is rendkívül fontos,hogy elektromos eszközeinket ne hagyjuk felügyelet nélkül a hálózaton.
A gyakori lakástüzek kapcsán a hét elején több cikk is foglalkozott azzal, hogy mely elektromos háztartási eszközök felelősek a legtöbb lakástűzért. Egyes források a kenyérpirítót, mások a ruhaszárítót vagy a túlterhelt hosszabbítókat nevezték meg fő bűnösként. A témában a 24.hu a katasztrófavédelem segítségét kérte, hogy tisztázzák, mi áll a lakástüzek hátterében.
Dóka Imre tűzoltó őrnagy, a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivő-helyettese elmondta: bármely háztartási eszköz tűzveszélyessé válhat, ha nincs megfelelően karbantartva, vagy ha éghető anyagok vannak a közelében.
A katasztrófavédelem 2024-es adatai szerint az elmúlt évben 6372 lakástűz történt, melyek 81 ember életét követelték. Ez azt jelenti, hogy átlagosan négynaponta vesztette életét valaki lakástűz következtében Magyarországon. Noha ezek az adatok sokkolóak, a tendencia javulást mutat: 2023-hoz képest 81-gyel kevesebb lakástűz történt, és a halálesetek száma is kettővel csökkent.
Ezek a leggyakoribb okok
A katasztrófavédelem 327 esetben vizsgálta meg a tűzesetek pontos okait. Az eredmények szerint legtöbbször elektromos eszközök hibái, a fűtési rendszer problémái, nyílt láng használata, főzés vagy dohányzás vezettek tűzhöz.
Az elektromos eszközök közül főként a régi, rosszul karbantartott készülékek és az elavult vezetékek okoznak problémát. Az őrnagy hangsúlyozta: az elavult elektromos rendszerek nem képesek biztonságosan ellátni a modern háztartások eszközeit, így azok túlmelegedéshez és tüzekhez vezethetnek. Éppen ezért javasolt időnként szakemberrel átvizsgáltatni az otthon elektromos hálózatát.
Az elosztós hosszabbítók használata szintén jelentős tűzveszélyt rejt: amennyiben több nagy teljesítményű készüléket csatlakoztatunk egy hosszabbítóhoz, úgy az könnyen túlterhelődhet. Ezenkívül az is tűzveszélyes, ha a hosszabbítót feltekerve használjuk, vagy nehéz tárgyakat helyezünk a vezetékekre, mert ezek megsérthetik a szigetelést.
Kenyérpirítók, hősugárzók és elektromos fűtőtestek általában csak akkor okoznak tüzet, ha a közelükben gyúlékony anyagok vannak, vagy ha letakarják őket. Az őrnagy külön felhívta a figyelmet: tilos nedves ruhákat elektromos készülékeken szárítani. Mindemellett fontos figyelni arra is, hogy egy villanykörte cseréjekor mindig az adott foglalat teljesítményéhez megfelelő izzót használjunk, mert egy túl nagy teljesítményű izzó túlmelegedést okozhat.
A mindennapokban gyakran használt eszközeink, mint a telefonok vagy laptopok is okozhatnak tüzet, ha például az ágyon töltjük őket, mert a hő elvezetése nem lesz megfelelő.