Mégsem fékezheti meg a meleg időjárás a koronavírus terjedését?
Habár tavaly nyáron azt tapasztalhattuk, hogy a covid-fertőzési esetszámok szinte nullára csökkentek, idén más lehet a helyzet, amit a nemzetközi adatok is alátámasztanak.
Az Infostart hírportál beszámolójából kiderült, sokkal nagyobb szerepe van a koronavírus terjedésének megfékezésében a korlátozó intézkedésnek, mintsem annak, éppen milyen forrósággal jár az időjárás.
Az Imperial College London által elkészített tanulmány a szezonalitást vizsgálta, és rájöttek arra, hogy a koronavírusok a megfázásos megbetegedéseket okozó vírusokhoz képest sokkal ellenállóbbak. A Covid19 betegségért felelős kórokozóra a nagy meleg és az alacsony páratartalom ugyan kedvezőtlenül hat, ám a népsűrűség elősegítheti a terjedését.
Kutatók szerint bár érdemes lenne elkezdeni egy hőséggel kapcsolatos szerteágazó vizsgálatot, nem a forróság a megoldás a pandémiára, helyette inkább az óvintézkedések körét kellene bővíteni, illetve óvatosan kellene újranyitást és feloldást eszközölni.
Will Pearse, az ICL vezető kutatója elmondta, az egyének viselkedése és a bevezetett intézkedéscsomagok sokkal többet nyomhatnak a latban:
Az éghajlati szezonalitás hatása a vírus terjedésére azonban gyengébb, mint a népsűrűség, illetve a politikai beavatkozások hatása. Ez azt jelenti, hogy az északi féltekén a nyár felé közeledve a közegészségügyi döntések kritikus jelentőségűek a járványok megfékezése szempontjából, az ajánlások betartása továbbra is kulcsszerepet játszik a SARS-CoV-2 terjedése ellen.