Megvan az engedély, indulhatnak a permetező drónok hazánkban
Mint kiderült, a termesztők a cseresznyelégy és a nyugati dióburok-fúrólégy ellen védekezhetnek a vegyszerrel.
Megkapta az engedélyt az első olyan növényvédő szer hazánkban, mely már kijuttatható pilóta nélküli légi járművel is – írta meg az Infostart a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleménye alapján.
Eszerint a Mospilan 20 SG rovarölő szer a Combi-protec csalétek és rovarölő szer, hatásjavító segédanyaggal kombinálva permetezhető ki mostantól drónnal is. A termesztők a cseresznyelégy és a nyugati dióburok-fúrólégy ellen védekezhetnek a vegyszerrel.
A hivatal közölte, az első készítmény engedélyének kiadásával elhárult minden akadály a drónos permetezés jogszabályoknak megfelelő végzése elől. De arra is emlékeztettek, hogy a jogszerű tevékenységhez az alkalmazott drónnak típusminősítéssel szükséges rendelkeznie, és a drón pilótájának is szerepelnie kell a Nébih által vezetett drónpilóta-nyilvántartásban.
Hozzátették, a pilóta nélküli légi jármű ugyanakkor csak maximum 2 méteres magasságban repülhet a munkaterület felett és a legnagyobb megengedett repülési sebessége 15 km/óra. A munka megkezdése előtt a kezelt terület és a hozzá tartozó 20 méteres védősáv szélén figyelmeztető táblákat kell elhelyezni, s azokra kiírni: „Pilóta nélküli légi járműves (drónos) permetezés folyik ezen a területen, belépni a területre veszélyes és tilos!”.