A New York Post jelentése szerint megszólalt Daniel Penny, az egykori tengerészgyalogos, akit emberöléssel vádolnak, amiért május elején a manhattani metrón megfojtotta Jordan Neely-t, miután a férfi fenyegetően lépett fel az utasokkal szemben.
Penny egy friss interjúban jelentette ki, a zavart hajléktalan férfi „megölt volna valakit”, ha ő nem lép közbe. A 24 éves volt tengerészgyalogos a Fox News Digitalnak nyilatkozva úgy fogalmazott, kötelességének érezte, hogy közbelépjen, amikor Neely, a 30 éves, korábban mentális betegséggel küzdő egykori utcai előadóművész május 1-jén fenyegetni kezdte az utasokat a manhattani metrón:
A férfi az interjúban megosztotta, nagy hatással volt rá Elie Wiesel, a néhai polgárjogi aktivista és holokauszt-túlélő, aki a középiskolai osztálya előtt beszélt, miután elolvasták a Night című könyvét, az író memoárját, mely a náci koncentrációs táborokban zsidó fogolyként szerzett élményein alapul.
Penny úgy fogalmazott:
Az egykori gyalogsági szakaszvezető azt is hangsúlyozta, hogy szerinte mennyire komolyak voltak Neely fenyegetései: a szemtanúk elmondása szerint Neely olyan kijelentéseket tett, mint nem fél börtönbe menni, és attól sem fél, ha „golyót kap”. Penny azt is megosztotta, mire gondolt, amikor a férfi fenyegetőzni kezdett a metrókocsiban:
Penny elárulta, azóta sem ült metrón, visszaemlékezve, hogy amikor hátulról megragadta Neely-t, karjait a nyaka köré tekerte, majd a „grappling” néven ismert technikával megfojtotta.
A volt tengerészgyalogos ügyvédei azt mondják, ügyfelük önvédelemből cselekedett, féltette saját biztonságát, és csak azért lépett közbe, „hogy megvédje magát és New York-i polgártársait”.
Az ügy önmagában is nagy port kavart az Egyesült Államokban, ám csak akkor szabadultak el igazán az indulatok, amikor nyilvánosságra került egy szabadúszó újságíró által a helyszínen készített felvétel, melyen látszik az egész eset, így annak tragikus vége is. A videó széles körben felháborodást váltott ki.
Miután a városi orvosszakértő gyilkosságnak minősítette Neely halálát, megállapítva, hogy a nyakán ért erős szorítás okozta halálát, Alvin Bragg manhattani kerületi ügyész hivatala azóta vádat emelt Penny ellen másodfokú emberölés vádjával, amennyiben pedig elítélik, úgy akár 15 évre is rács mögé kerülhet.
Penny május 12-én feladta magát a rendőrségen, a letartóztatásáról és a „bűnügyi sétáról” készült felvételek pedig futótűzként terjedtek az interneten, melyek kapcsán Penny úgy fogalmazott:
A férfit 100 ezer dolláros óvadék ellenében szabadlábra helyezték, támogatói pedig gyűjtésbe kezdtek, az online adománygyűjtés során pedig eddig közel 3 millió dollárt gyűjtöttek össze jogi költségeire. Neely, az egykori utcai előadóművész, aki gyakran Michael Jacksonnak öltözött, korábban pszichózisban szenvedett, de valahogy átcsúszott New York mentális egészségügyi rendszerén.
Családja a hatóságokat hibáztatta, amiért nem kapta meg a segítséget, amire annyira szüksége volt, s felszólították az ügyészt, hogy gyilkosság miatt emeljen vádat Penny ellen. Annak ellenére, hogy Neely családja heves intézkedéseket követel Penny-vel szemben, a férfi az interjúban azt mondta, együtt érez Neely családjával, imádkozik értük, és sajnálja veszteségüket, hozzátéve: