Mégsem Kínában tört ki a koronavírus? Szakértők reagáltak
Egy új tanulmánytól volt hangos az olasz sajtó valamennyi szeglete, ugyanis eredményeik szerint már 2019 nyarán jelen lehetett az országban a SARS-CoV-2 vírus, amely a mostani világjárványnak a kórokozója.
Egy új tanulmánytól volt hangos az olasz sajtó valamennyi szeglete, ugyanis eredményeik szerint már 2019 nyarán jelen lehetett az országban a SARS-CoV-2 vírus, amely a mostani világjárványnak a kórokozója.
A vasárnap folyamán az ANSA olasz hírügynökség alapján a 444 arról számolt be, hogy a milánói rákkutató intézet már 2019 nyarán talált a mostani koronavírussal megfertőződött embert, annak ellenére, hogy a kutatás eredetileg nem erre, hanem tüdőrák vizsgálatára irányult.
Az adatok elemzése során azonban kiderült, hogy a résztvevők közel 12 százalékánál kimutatható volt a koronavírus elleni antitest, ennek a csoportnak a 14 százalékánál ráadásul tavaly szeptemberben, míg 30 százalékánál 2020 februárjáig, amiből az olasz sajtó és a kutatás készítői azt a következtetést vonta le, hogy már tavaly nyáron terjedt a koronavírus közösségeikben.
Az Azonnali által közzétett összesítésben azonban egyes szakértők abszolút szkepszisről adtak tanúbizonyságot. A lap megjegyzi a tanulmány alapján, hogy egyes olasz háziorvosok már 2019 november óta arról számoltak be, hogy az idősebb és sérülékenyebb embereknél „nehéz légzéssel és atipikus hörghuruttal kapcsolatos tünetek jelentkeztek”.
A lap azonban megemlíti, hogy az egyik legnagyobb olasz lapban, a La Repubblicában megjegyzik, hogy érdemes óvatosan kezelni az eredményeket, két okból is: egyrészt az antitesteket kimutató szerológiai vizsgálatoknál nem ritka az álpozitív eredmény, másrészt pedig ez ellentmond annak a tanulmánynak, mely szerin 2019 októberében terjedt csak át a vírus állatról emberre Kínában.
A harmadik, egyik legfontosabb ok, amiért az olasz szakértők is némileg szkeptikusak a tanulmány eredményével, hogy a SARS-CoV-2 vírus elleni antitest nem csak ennek fertőzésétől, hanem más koronavírusok okozta fertőzés útján is kitermelődhet reakcióként. Massimo Galli, a Sacco-kórház infektológus orvosa például úgy fogalmazott: valódi bizonyítékokra vár.
Stefan Margraf, a rostocki Frauenhofer Intézet virológus tanácsadója az olasz köztévének pedig már azt mondta, hogy „valami nem stimmel az eredményekkel”, ezért óvatosságra int mindenkit azok értelmezése kapcsán, ugyanis szerinte „igencsak valószínűtlen”, amit a tanulmány állít, és maga is elmondta, hogy más koronavírusok állhatnak a háttérben.