Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megmagyarázhatatlan adatok a kormányzati Covid-statisztikákban

Megmagyarázhatatlan adatok derültek ki a hivatalos kormányzati statisztikákból, a kormány hallgat, a szakértők pedig képtelenek megindokolni, hogy miért kerültek többen kórházba az elmúlt napokban, mint tavaly ilyenkor, az oltások előtt.

...svg content...Fotó: Unsplash/Markus Spiske
Belföld

Szabó Kata

Szerkesztő

Különös adatok jelentek meg a hivatalos kormányzati statisztikákban az elmúlt napokban, amelyek szerint az utóbbi napokban többen vagy közel annyian voltak a koronavírus miatt kórházban, mint tavaly ilyenkor. Előző év őszén még csak a második hullámnál tartottunk, jelenleg a negyedik indul, viszont egy éve még senki nem kapott vakcinát, jelenleg több, mint 5,5 millióan kapták meg már a második oltásukat is.

A keddi jelentések szerint 210 koronavírusos beteget ápoltak kórházban, közülük 24-en voltak lélegeztetőgépen. Ezzel szemben tavaly ugyanekkor 164 koronavírusos beteget ápoltak, akik közül 11-en voltak lélegeztetőgépen. Tegnap 215-en voltak kórházban, 26-an lélegeztetőgépen. A 2020. szeptember 9-én 221 beteg volt kórházban, közülük 13-an lélegeztetőgépen. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Tény, hogy az elmúlt héten gyorsabban nőtt a kórházban kezeltek és a lélegeztetettek száma, mint az esetszám, miközben ennek éppen a fordítottjának kellene történnie” – nyilatkozta a Népszavának egy szakember, miután a lap nem kapott érdemi választ a humántárcától, a Nemzeti Népegészségügyi Központtól és az Operatív Törzstől sem.

„Igaz egy hétnyi adatnál többre volna szükség. Szerinte az új esetek számának észlelésében lehet hiba: például nem ott tesztelnek, ahol a járvány a leginkább terjed, mert kevés az oltatlan ember, hanem ott, ahol magas az oltottak száma. Vagy az is lehet, hogy az alacsony esetszámok mellett egy véletlen ingadozás látható”

– tette hozzá.

Egy másik szakember szerint nem lehet, és nem is érdemes összehasonítani az idei és az előző év ugyanazon időszakait, ugyanis a delta-variáns másképp érkezett az országba. Szerinte az összehasonlításnak csak akkor van értelme, hogyha már vége lesz a járványnak.

Pusztai Erzsébet infektológus szerint sem releváns jelenleg még az összehasonlítás: hosszabb távon derül csak ki, hogyan alakul a kórházban és intenzív osztályon ápoltak aránya. Kiemelte viszont, hogy a delta-vírus esetében komolyabban kell vennünk a védekezést, ugyanis ennek a mutánsnak az esetében egy fertőzött akár hat-nyolc másik személynek is átadhatja a betegséget, másrészt nemzetközi példák megmutatták, hogy az oltott embereknél kevésbé figyelhetők meg súlyos légzési panaszok, mint az oltatlanoknál.

Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos szintén nem találja meglepőnek az adatokat, ugyanis tény, hogy a delta variáns sokkal könnyebben fertőz, mint az elődei. Hozzátette, hogy az is nehezíti a pontos számítást, hogy jelenleg nem ismerjük teljes mértékben a lakossági adatokat, a Magyarországon élő külföldiek, és a Magyarországra bejelentett, de külföldön élő magyarok pontos számát, valamint a kevés központi tesztelés miatt sokan gyógyszertári tesztet használnak, amelynek nem jelentik be az eredményét.