Megállapodott Ausztrália és a Facebook, újra olvashatnak híreket az ausztrálok
Véget ért a huzavona Ausztrália és a Facebook között, megszületett a megállapodás a hírtartalmak jogdíjaira vonatkozóan, így a közösségi médiaóriás visszaállítja a platformjára a hírolvasás lehetőségét.
A vállalat megerősítette, hogy a Canberrával kötött megállapodásuk értelmében visszaállítják a hírtartalmak elérhetőségének lehetőségét a platformra, és alkalmazkodni fognak a jogszabályhoz, cserébe a törvényhozók különböző módosításokkal és garanciákkal látják el a sérelmezett törvényt – írja a Financial Times.
Ausztrália a világ első jelentősebb állama, aki precedens értékű szabályozást kíván elérni a tech óriásokkal szemben. A törvény célja, hogy a közösségi médiaplatformoknak fizetnie kell a helyi hírportálok és különböző hírszolgáltatók számára, amiért az általuk gyártott tartalmak megjelennek a felületen.
A Facebook azt sérelmezte, hogy az ausztrál kormány nem veszi figyelembe a hírszolgáltatók és a közösségi média közötti alapvető kapcsolatot, és többet ártanak a törvénnyel, mint használnak. Erre tekintettel a múlt héten leállították a hírolvasás lehetőségét, amelyek között kulcsfontosságú információk, mint kormányüzenetek és egészségügyi hírek elérését is ellehetetlenítették.
Josh Frydenberg, az ausztrál államkincstár vezetője elmondta, hogy a Facebook „ismét ismerősnek jelölte Ausztráliát”, ezért újra olvashatók lesznek ausztrál hírek a platformon. Hozzátette: jóhiszemű tárgyalásokba kezdtek a tech óriással, melytől azt remélik, hogy az ausztrál hírszolgáltatóknak megfelelő mértékben fognak fizetni a tartalomért.
Canberra bejelentette, hogy a törvényhez különböző módosításokat és kiegészítéseket fognak fűzni, amelyek jobban rendezik és tisztázzák a jogszabály eljárásait. Ilyen módosítás lesz például az egyeztető bírósági eljárás bevezetése, melyet csak abban az esetben fognak elővenni, ha nem tud megállapodást kötni egymással egy tech cég és egy hírszolgáltató.
A Financial Times azonban megjegyzi, ezek a módosítások lehetőséget adnak a legnagyobb tech cégeknek, mint a Facebook meg a Google, hogy ki tudjanak térni a törvény legszigorúbb részletei alól. Erre példa, hogy a hatóságoknak figyelembe kell vennie a két fél megállapodása során, hogy az adott vállalat mekkora hozzájárulást biztosított a helyi média működéséhez, akár támogatás formájában.
A módosítási javaslatok szerint az egyeztető bírósági eljárás csak végső megoldásként szerepelhet, előtte legalább két hónapig kell tárgyalnia a két félnek. A cégek pedig fenntarthatják a jogot, hogy amennyiben nem sikerült tető alá hozni záros határidőn belül megállapodást, akkor letilthatják az érintett hírszolgáltató tartalmait a felületről.