Egyre több embert érint a meddőség, új rizikófaktorokra figyelmeztetnek a kutatók
A városokban élők nagyobb veszélyben vannak, mutatott rá egy friss tanulmány.
A világ népességének több mint a fele városokban él, dán kutatók pedig azt vizsgálták, hogy ez milyen hatással van a termékenységi mutatókra. A tanulmány több mint 900 ezer 30 és 45 év közötti férfit és nőt vizsgált, akik az ezredfordulótól egészen 2018-ig Dániában éltek.
Ebben azt is megbecsülték, hogy a vizsgált személyek mennyire voltak kitéve a közúti közlekedés zajának, valamint a légszennyezettségnek. Mint kiderült, a férfiak termékenységét leginkább a légszennyezés, míg a nőkét a zajártalom befolyásolja a városi környezetben.
A 35 év fölötti nők esetében az átlagosnál (55-60 decibel) 10,2 decibellel magasabb közlekedési zajnak való kitettség 14%-kal megnövekedett meddőségi kockázattal járt. Míg azon férfiaknál 24%-os emelkedéssel járt a mutató, akik az Egészségügyi Világszervezet által ajánlottnál 1,6-szor magasabb koncentrátumú szállópornak voltak kitéve.
Mint közölték, a szennyezett levegőből belélegzett vegyi anyagok a véren keresztül csökkenthetik a termékenységet azáltal, hogy vagy a hormonok működését zavarják, vagy közvetlenül károsítják a spermiumokat.
A közlekedési zaj egészségre gyakorolt hatása kevésbé egyértelmű, de egyes kutatások szerint hatással van a stresszhormonokra, ami szintén károsíthatja a termékenységet – számolt be róla a Live Science.